Když vám jde o čas

Povislý koutek na jedné straně úst, potíže s mluvením nebo rozuměním, neschopnost ovládat pravou nebo levou ruku nebo nohu na jedné straně těla, špatná koordinace pohybů nebo závratě. To nejsou příznaky nadměrné konzumace alkoholu nebo omamných látek ale symptomy, které se projevují u člověka postiženého cévní mozkovou příhodou. Pokud si jich všimnete u sebe nebo svých blízkých, v tu chvíli začíná závod s časem. Když se přehlédnou první příznaky cévní mozkové příhody, které mnohdy trvají pouze pár sekund, může následkem nedostatku kyslíku a živin v mozku zůstat člověk celoživotně postižený. V nejkrajnějším případě mu hrozí i smrt. Pokud se však pacient během následujících 4,5 hodin dostane do specializovaného zdravotnického centra, jeho šance na uzdravení s minimálními následky se výrazně zvýší.

 

Nejčastější příznaky cévní mozkové příhody
–    náhlá slabost nebo plné ochrnutí
–    bolest, pocit „mravenčení“, ztuhlosti nebo jiné nepříjemné pocity na jedné straně těla, včetně obličeje, nebo pouze na horních či dolních končetinách
–    problémy s řečí, artikulací, neschopnost porozumět ostatním lidem, zapomínání slov, nesouvislé vyjadřování, neustálé opakování jednoho slova nebo slabiky
–    problémy s polykáním, především tekutin, zakuckávání se
–    náhlá zmatenost, dezorientace ve známém prostoru nebo čase, nepřiměřené reakce,
–    náhlá porucha zraku na postižené polovině těla, dvojité vidění, pokles víčka na postižené straně,
–    náhlý pád, závratě, problémy s udržením rovnováhy a koordinací pohybů,
–    náhlá prudká bolest hlavy bez zjevné příčiny, často spojená s bolestí a ztuhlostí šíje, nevolností a zvracením.

 

První příznaky cévní mozkové příhody si lidé velmi často pletou s projevy opilectví a postiženým lidem proto nechtějí pomoci. Anebo je pro jejich krátké trvání přehlédnou, či nad nimi mávnou ruku s tím, že o nic nejde (když „to“ tak rychle a samo přešlo). Všechny reakce v těchto případech jsou špatné, protože když se mozková mrtvice poprvé projeví, spustí se nelítostný souboj o čas.
„Krevní sraženina v mozku způsobí, že se přeruší přívod kyslíku a živin do příslušné části mozku. Buňky v mozku dokážou několik minut fungovat bez omezení, pokud je ale nedostatek kyslíku dlouhodobý, začnou postupně odumírat. V nejbližším okolí postiženého místa to je v řádu několika hodin. Čím později se pacient dostane do specializovaného centra v nemocnici, tím větší je množství odumřelých buněk a horší následky,“ říká MUDr. Aleš Tomek, primář Neurologické kliniky UK 2. LF a FN Motol.

 

Další méně časté příznaky CMP
–        náhlé výpadky paměti
–        porucha psaní, počítání
–        neschopnost provádět běžné denní činnosti
–        nekontrolovatelný únik moče a stolice
–        náhlá slabost nebo plné ochrnutí

 

„Pokud máte podezření, že někoho ve vašem okolí postihla cévní mozková příhoda, udělejte s ním několik jednoduchých cvičení. Požádejte ho, aby předpažil obě ruce. Ruka na postižené polovině těla klesne dolů. Člověk postižený cévní mozkovou příhodou se nedokáže usmát nebo zahvízdat, protože nedostatek kyslíku v mozku ovlivňuje i ovládání mimických svalů ve tváři. Postižený také nedokáže říct jednoduchou básničku, jeho řeč je často nesrozumitelná,“ doplňuje MUDr. Aleš Tomek.

Zjistíte-li některý z příznaků, neváhejte a ihned volejte záchrannou službu. Na dispečinku zmiňte své podezření na cévní mozkovou příhodu. Sanitka postiženého odveze do nejbližší nemocnice zaměřené na léčbu pacientů s cévní mozkovou příhodou. Na základě výsledků všech vyšetření (počítačová tomografie, magnetická rezonance, ultrazvuk, rentgen hrudníku a srdce, rozbor krve a moči) pak odborníci stanoví diagnózu a zvolí vhodnou léčbu.

Cévní mozková příhoda postihne každým rokem v České republice až 50 tisíc lidí. Každý třetí na následky CMP zemře. Velká část pacientů, kteří přežijí, se po zbytek života potýkají s více či méně těžkým postižením, které cévní mozková příhoda způsobuje. „Cévní mozková příhoda patří mezi nemoci, které jsou daní za náš současný životní styl,“ shrnuje MUDr. Aleš Tomek.

Naučte se rozpoznat první příznaky cévní mozkové příhody

Tvář Požádejte dotyčného, aby se usmál a ukázal zuby.
Člověk postižený cévní mozkovou příhodou má povislý jeden ústní koutek. Pokud se usměje, ústní koutky nebudou symetrické.
Ruce Požádejte dotyčného, aby natáhl ruce před sebe a otočil je dlaněmi dolů.
Ochrnutá ruka obvykle rychle klesá.
Řeč Požádejte dotyčného, aby řekl jednoduchou větu, například: „Starého psa novým kouskům nenaučíš.“
Člověk s cévní mozkovou příhodou toho není schopen, nebo bude slova komolit. Anebo vůbec nepochopí, co po něm chcete.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář