Mléko a mléčné výrobky mají příznivý vliv na naše celkové zdraví

To, že mají mléko a mléčné výrobky příznivý vliv na naše celkové zdraví, ví snad každý. Možná vás ale překvapí, co všechno konzumace těchto produktů ovlivňuje.

Vyšší příjem mléka a vápníku je spojen s nižším rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva. Zde je důležitý právě vápník a vitamin D. Svou úlohu sehrávají  také u zakysaných mléčných výrobků přítomná probiotika.

Žaludeční vředy trápí nejednoho z nás. Za jejich vznik je vedle uspěchaného životního stylu zodpovědné i naše stravování. Jogurty, zákysy, snižují výskyt vředové choroby.
Dobrali jste vy nebo vaše děti antibiotika a pak vás následně trápily zažívací potíže? Je vhodné současně s antibiotiky užívat jogurty. Mléčné výrobky obsahují Lactobacily, které omezují průjem.

 

Lidé, kteří konzumují týdně více než 14 porcí mléka a mléčných výrobků, mají nižší hladinu parametrů, jež způsobují záněty.

 

Zní to až absurdně, ale naši paměť příznivě neovlivňují jenom ginkgo biloba nebo třeba guarana a tablety s výtažky z těchto rostlin, ale dokonce i nízkotučné jogurty a sýry.

 

V případě obezity se uplatňují také nízkotučné mléčné výrobky, které mají relativně málo energie a díky obsaženým bílkovinám velmi dobře zasytí. Další významnou složkou mléka je vápník, u kterého byl opakovaně prokázán pozitivní efekt na hubnutí a složení těla.

 

Studie prokazují, že mléčné výrobky se svým vlivem mohou podílet na poklesu krevního tlaku. Příjem mléka je prospěšný i v případě cukrovky 2.typu.

 

Sklenice horkého mléka je často uváděným prostředkem proti nespavosti.  Oblíbeným prostředkem pro dobrý spánek je i mléko s medem. Sacharidy obsažené v medu uklidňují a podporují vylučování serotoninu („hormonu dobré nálady„)Mléko je totiž mnohem lepší než pravidelné užívání léků na spaní a navíc uděláte něco i pro své kosti. Večer se totiž vápník vstřebává nejlépe.

 

Na dostatečný příjem mléka a mléčných výrobků je potřeba se zaměřit již v okamžiku, kdy žena zjistí, že čeká miminko Přispívá tak správné stavbě kostí plodu a správnému vývoji a mineralizaci zubů u plodu, tím se snižuje náchylnost zubního kazu u dětí. Dostatečný příjem vápníku se uplatňuje i v prevenci předčasných porodů, zmírňuje křeče v nohou během těhotenství a napomáhá v odstranění únavy a poporodních depresí.

 

Pro všechny milovníky sýrů máme skvělou zprávu! Sýr je obecně velmi prospěšnou potravinou vzhledem k vývoji zubního kazu, protože po jeho konzumaci se výrazně upravuje kyselé pH zubního povlaku.

 

Potřebuješ vitamíny, měla bys jíst více ovoce a zeleniny – slýcháme ze všech stran. Jenže četné množství vitamínů neobsahují jen již zmíněné potraviny, ale také mléko a mléčné výrobky.  

Možná vás to překvapí, ale právě mléko, jogurty, sýry, zákysy a další mléčné výrobky jsou považovány za základní zdroje vitaminů a minerálních látek.  Jaké množství bychom ale měli ideálně zkonzumovat? „Abychom byli zdravější, měli bychom za den sníst 2-3 porce mléka nebo mléčných výrobků,“ vysvětluje odbornice na výživu  Karolína Hlavatá. „Některé z obsažených vitaminů fungují jako antioxidační látky, zejména vitamin A, E a minerální látka selen,“ dodává odbornice. Více informací naleznete na www.bileplus.cz.

 

Dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá (foto) shrnuje pozitivní dopad mléčných výrobků na naše zdraví v následujícím rozhovoru

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

 

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář