Matkou nemoci je špatná strava, říká čínské přísloví. Proto budujme svou imunitu!

Vitaminy a minerály potřebují děti v každém věku. Jak ale zajistit jejich dostatek i pro ty nejmenší?

 

Imunita se stále učí a poznává nové věci. A ještě nás dokáže ochraňovat…

 

Názor, že všechny proměny imunity probíhají jen u kojenců, už neplatí. K zásadním změnám dochází později u batolat. Proto je v tomto období důležitá vhodná a vyvážená strava se zachováním vysokého podílu mléčné složky, kterou u kojenců krylo mateřské či kojenecké mléko. Je to období mezi dovršeným 1. a ukončeným 3.rokem.

 

Protože kravské mléko je v tomto věku jako nápoj nevhodné (na rozdíl od mléčných výrobků), jsou ideální volbou speciální batolecí mléka, obsahující kombinaci prebiotik a mastných kyselin.
V tomto období zpravidla končí „hájené“ období, kdy děti většinu času tráví pouze se svými nejbližšími a doma. Tím je zatěžována imunita dítěte,  která tak prochází velkou zkouškou. Navíc je imunitní systém zatěžován opakovaným očkováním.

 

„Tyto okolnosti, spolu s tím, že se u batolat vytrácí ochrana spojená s kojením, vedou k náchylnosti batolat k infekcím s následnou aplikací antibiotik. Spolu s infekcí, mohou imunitu batolete dále oslabit. Obrazně se uzavírá bludný kruh infekcí a léčby antibiotiky, který může oslabení dále prohlubovat“, upřesňuje lékař Jan Krejsek z Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

 

Rodiče často dětem podávají potravinové doplňky, které ale nejsou nutné. Proto je vhodné se ještě před ukončením výhradního kojení přesně informovat (ideálně u pediatra), jak dítěti jídelníček sestavovat tak, aby splňoval veškeré nutriční nároky rostoucího organismu a navíc aktivně podporoval rozvoj imunity dítěte.

 

Nutriční terapeutka Hana Knížková z Poradenského centra Výživa dětí k tomu uvádí: „Mléčná složka by měla být důležitou součástí každodenní stravy, a to i po zavedení příkrmů do dětského jídelníčku“. Je zdrojem energie, ale také plnohodnotných bílkovin a dobře využitelného vápníku. Dětem se postupně přidávají jogurty, zakysané mléčné výrobky, později sýry a i mléko. „„ Klasické“ kravské mléko však dostatečně potřeby dětí nepokrývá (navíc se v tomto věku doporučuje na přípravu pokrmů, nikoliv k pití). Na trhu jsou ale k dispozici již upravená batolecí mléka. Jsou přizpůsobena věku dítěte a jsou v něm všechny složky upraveny tak, aby pro děti byly co nejvýhodnější. Některá z nich jsou navíc obohacená prebiotiky a nenasycenými mastnými kyselinami, které jsou prospěšné pro rozvíjející se imunitní systém dítěte“, říká nutriční terapeutka.

Batolecí věk je u dětí přelomový z hlediska zkoušky odolnosti imunity. Svou roli v tom hraje začleňování do dětského kolektivu, očkování a spousta dalších okolností. V prvním roce se rodiče snaží imunitu dítěte podpořit. Po prvních narozeninách ale považují imunitu za něco ukončeného. Děti tak tímto náročným obdobím procházejí často oslabeny a dostávají se do bludného kruhu nemocí, kterých se pak rodiče snaží vyvarovat podáváním potravinových doplňků, zpravidla ale bez větších úspěchů.

 

Jak se této chyby vyvarovat a jak rozvoj imunity svého dítěte aktivně podporovat po celé batolecí období nám vysvětlí odborníci na slovo vzatí a přidají i pár praktických tipů.

 

Promluví profesor  Jan Krejsek, z Fakultní nemocnice v Hradci Králové

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

a Hana Knížková, z Poradenského centra Výživa dětí .

Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář