Souboj s vysokým krevním tlakem!

Hypertenze (vysoký krevní tlak) patří k nejčastějším kardiovaskulárním onemocněním – u nás jím trpí zhruba dva miliony lidí. Neléčená nebo špatně léčená hypertenze hraje negativní roli v onemocnění srdce a cév.

 

Přes veškerou snahu se daří lékařům snížit vysoký krevní tlak pomocí léků jen asi u 50 procent léčených pacientů. Existuje početná skupina lidí, u nichž se nedá léčit hypertenze spolehlivě. Zcela novou metodou je renální (ledvinná) denervace. Spočívá v působení energie na nervová vlákna spirálovitě obtočená kolem ledvinné tepny, která rozvíjí a udržujíí hypertenzi. Působením dané energie se tato vlákna zničí. U většiny pacientů se tak i při omezení počtu léků dosáhne snížení tlaku na přijatelnou hodnotu. Kardiologové Nemocnice Na Homolce již provedli touto metodou od roku 2009 přes 200 zákroků. Poslední z nich uskutečnili poprvé na světě, kdy aplikovali čtyřem pacientům léčebnou ultrazvukovou energii velmi šetrně pouze přes kůži.      

 

Cílem je, aby se abnormálně vysoký krevní tlak mohl léčbou nejenom držet pod kontrolou, ale i vyléčit.

 

Co to je hypertenze

 

Horní hranice tlaku, nad niž je již považován za hypertenzi, je 140/90, u nemocných s cukrovkou je to 130/80.  Řada lidí o svém vysokém tlaku ani neví, protože se cítí zdraví. Jen někdy se vyskytují varovné potíže, jako jsou bolesti hlavy, závratě, hučení v uších, krvácení z nosu. Většinou se ale hypertenze ohlásí až ve chvíli, kdy již způsobila postižení životně důležitých funkcí.

Hypertonická krize je prudké zvýšení krevního tlaku, leckdy až na hodnoty vyšší než 220/130, při nichž hrozí akutní mozkové krvácení a selhání dalších životně důležitých orgánů, jako jsou srdce či ledviny.

Příčina vysokého tlaku není obvykle známa. Důležitou roli hraje kombinace více faktorů – genetická dispozice pacienta, nadměrný příjem soli, alkoholu a obezita. Chronický stres a nízká pohybová aktivita bývají dalšími rizikovými faktory.Zvyšovat tlak mohou i některé léky, jako jsou kortikoidy či estrogeny. Podle posledních studií vysoký krevní tlak postihuje 28 % naší dospělé populace, z toho ve věku do 65 let 39 % mužů a 28 % žen.

 

Hypertenze se nejčastěji zjišťuje u osob středního věku, nevyhýbá se však ani mladistvým. V případech geneticky podložené hypertenze mohou mít vyšší krevní tlak již mladí lidé kolem 20 let.

Léčba vysokého krevního tlaku spočívá v úpravě životosprávy a v nasazení účinných léků. Pacient s hypertenzí by měl dodržovat určité dietetické zásady – doporučuje se snížit příjem soli, ve stravě by mělo převažovat bílé maso (krůta, králík, kuře), netučné ryby, hodně zeleniny a ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky, mléčné výrobky s bifidogenní flórou, olivový olej.
V případě, že se úpravou životosprávy a podáváním léků nedaří hodnotu krevního tlaku snížit na přijatelnou hodnotu, nastupují moderní metody léčby – tedy renální denervace.

Muži po čtyřicítce a ženy po padesátce by si čas od času měli nechat u lékaře krevní tlak změřit. Doporučuje se střídmá strava – dávat si pozor na obsah soli v potravě a na alkohol – udržování zdravé váhy, dostatek pohybu (aktivní pohyb snižuje krevní tlak o 5–10 mm sloupce rtuti), dostatečnou relaxaci (stres krevní tlak zvyšuje). Zvlášť pečlivě by svůj tlak měli sledovat lidé s rodinnou zátěží touto chorobou.

Jakou hodnotu má mít krevní tlak, co pomáhá proti vysokému krevnímu tlaku, jak omezit léky? Na tyto otázky odpoví docent Filip Málek (foto), vedoucí lékař Ambulance srdečního selhání a hypertenze Nemocnice Na Homolce.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Své zkušenosti s vysokým krevním tlakem má i pan Rudolf, podstoupil také zákrok pomocí ultrazvuku, jak se nyní cítí, už řekne nám sám.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář