Žena po porodu
Těšíte se, až přivítáte do rodiny nového človíčka? Pro maminku je to náročný kolotoč. Někdy s tím však přijdou i nepříjemnosti, které sice nemusí být vážné, ale vyplatí se na ně připravit. Porod patří totiž k nejkrásnějším i nejtěžším chvílím v životě ženy!
Mateřství není zpočátku vůbec lehké. Ženy potřebují načerpat více energie, znovu se cítit dobře, vyřešit problém pánevního dna, celkově posílit, shodit, srovnat metabolismus a hladinu hormonů a být celkově v kondici.
Po nástřihu hráze se sex často stane nepříjemnou záležitostí. Bolest zpravidla mizí několik týdnů po porodu. Touha po sexu může proto klesnout. Ženské tělo se soustředí především na péči o miminko. Přesto ženy po porodu císařským řezem začínají sexuálně žít dříve.
Prudké hormonální změny mají za následek často změnu nálady (tzv. poporodní blues), ženy jsou citlivé a plačlivé. K tomu patří i únava po porodu, poporodní stres a nedostatek spánku, které mohou u některých žen vést až k psychickým poruchám.
Porod je pro svalstvo velmi namáhavý a často se po něm objevují problémy s močením. Je tedy důležité intimní cvičení.
Většina žen po vaginálním porodu má nějaký stupeň porodního poranění. Toto se obvykle hojí velice rychle a bez komplikací. Doporučuje se jenom zvýšená hygiena, sprcha po použití toalety a šetrné vysušení ručníkem. Stehy jsou ve většině případů rychle vstřebatelné a vypadávají v čase 7–10 dnů od ošetření.
Ránu po císařském řezu stačí omýt mýdlem a důkladné vysušit.
Je nutné upozornit, že ovulace předbíhá menstruaci a otěhotnění reálně hrozí i kojící ženě, která ještě nemenstruovala. Obecně možno shrnout, že otěhotní přibližně 2 % kojících žen.
Podle některých studií je další těhotenství nejbezpečnější přibližně rok od prvního porodu. Zejména u žen po císařském řezu se nedoporučuje otěhotnět dříve, aby se kompletně zhojila jizva na děloze. Právě proto by žena měla používat kromě kojení ještě nějakou antikoncepční metodu.
Až se stane pohlavní život pravidelným, pak možno doporučit hormonální tablety pro kojící ženy. Po ukončení kojení je vhodné je zaměnit za dvousložkovou antikoncepci, která se při kojení nepodává zejména z důvodu možného negativního vlivu na sekreci mléka.
Další možností je nitroděložní tělísko. Vhodné je zejména u žen, které neplánují další dítě delší dobu, tělísko funguje na místě až 5 let.
Co znamená pro ženu šestinedělí, může během kojení otěhotnět, kdy má začít as antikoncepcí? na tyto otázky odpovídá docent Josef Záhumenský,gynekolog a porodník z FN Královské Vinohrady.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Co maminky nejvíce trápí v období do roku dítěte?
Ženy se často soustřeďují na porod a na období po porodu nemyslí. Po porodu jsou málo informované a nepřipravené. Informace hledají často na internetu.
V tomto období jsou ženy často dlouhé hodiny samy, nepoučeny a plny obav, zda vše okolo dítěte provádějí dobře.
Nejlepší je, když maminka s miminkem dochází na cvičení do centra. Má už náplň nejen dne, ale také kontakt s maminkami, které mají přibližně stejně staré děti a maminka může porovnávat a srovnávat, že se její dítě chová obdobně jako ty druhé.
Všechny lektorky cvičení v centrech, kde se pracuje s ženami nejen před porodem, ale i po porodu, by měly mít patřičné odborné vzdělání.
Cvičení pomáhá miminku i mamince. Jde o čas strávený dohromady, jde o společné sdílení. Pravidelné cvičení je pro matky důležité i z hlediska poporodní rehabilitace.
Některé maminky se chtějí vrátit co nejrychleji do práce a snaží se mateřskou péči omezit nebo ji přesunout na jiné osoby. Je důležité, aby věděly, co je potřebné pro správný vývoj dítěte.
Tatínci v poslední době nejen že mají zájem navštěvovat předporodní kurzy, aby byli partnerce při porodu oporou, ale informují se také o kojení. Tatínkové mají velký zájem i o koupání, přebalování miminka. Také často zastupují maminku při cvičení rodičů a batolat.
Co poporodní život přináší ženě i dítěti, jak zapojit otce, to už ví porodní asistentka Hana Šimánková ze zdravotnického zařízení Graviditas.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz