Je rychlá a zákeřná – amputace jako následek meningokokové infekce. Jak se s ní smířit a jak žít dál?
Meningokokové infekce – rychlé, zrádné a závažné
Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí. Až 10 % osob u násmá bakterii přítomnou na sliznici dýchacích cest, aniž by jim způsobovala jakékoliv onemocnění. V případě poškození sliznice např. kouřením, přecházením virových onemocnění nebo vyčerpáním organismu, může bakterie proniknout do krve a vyvolat meningokokové onemocnění – např. meningokokovou sepsi nebo meningitidu.
Meningokoková sepse, tedy „otrava krve meningokoky“ je velmi rychlé a agresivně probíhající onemocnění. Během několika hodin způsobuje celou kaskádu život ohrožujících pochodů. Jedním z prvních varovných signálů mohou být tzv. petechie – prokrvácená místa v kůži. Nemoc umí postupně vyřadit z funkce životně důležité orgány, dochází k selhání dýchání, srdečního oběhu, jater i ledvin, může se přidat i krvácení do kůže a do orgánů. Až ve čtvrtině případů může tato infekce skončit úmrtím.
Meningokoková meningitida je zánět mozkových blan způsobený meningokokem, který pronikne do mozkomíšního moku a dále do nervové tkáně. Infekce se projevuje horečkou, zvracením, bolestí hlavy, neklidem, poruchou vědomí, či křečemi. Nemoc může způsobit doživotní následky.
Diagnostika a léčba
Diagnostika je svízelná, protože příznaky připomínají běžné horečnaté onemocnění. Bakterie se ale v krvi velmi rychle množí a k úmrtí může dojít již za 24 hodin od prvních příznaků. Při podezření se doporučuje okamžitě přivolat lékařskou pomoc. Následná léčba probíhá na jednotce intenzivní péče a spočívá v podávání antibiotik, případně dalších podpůrných prostředků a monitoraci životních funkcí.
Trvalé následky
Hrozí až pětině nakažených pacientů. Velmi častým důsledkem invazivních meningokokových onemocnění je amputace části prstů či končetin. K té dochází, pokud se při nemoci rozvine šok a krvácení do kůže. Prokrvácená místa mohou totiž následně odumřít a být tak důvodem k amputaci. Mezi další vážné následky patří hluchota, či postižení psychomotorického vývoje u malých dětí.
Možnosti prevence
U nás se nakazí okolo 100 pacientů ročně.
Bohužel není možné určit, kdy a na koho meningokok zaútočí.
Jedinou spolehlivou ochranu představuje očkování. Nejširší ochranu poskytuje kombinovaná očkovací látka proti meningokokům skupiny A, C, Y, W135. Jedna dávka vakcíny se podává dětem již od jednoho roku. Přeočkování se doporučuje po 5 letech. Vakcíny jsou prověřené, účinné a bezpečné s minimem nežádoucích reakcí. Proti skupině B existuje samostatná očkovací látka, která by u nás měla být velmi brzy k dispozici.
Pokud se pacient nakazí a nemoc u něj zanechá trvalé následky, například v podobě amputace. Je důležité, aby se jedinec s následky psychicky vyrovnal a začlenil se zpět do normálního života. Pacientům v návratu do života pomáhá například projekt Škola chůze.
Škola chůze
Projekt se snaží najít cestu, jak stabilizovat, případně zlepšit zdravotní stav klientů, a pokud možno najít cestu k jejich mobilitě a tím pádem i samostatnosti. Škola chůze pro klienta představuje nedílnou součást celkového vybavení protézou/ortézou. Je totiž bezpodmínečně nutné se s pomůckou sžít, naučit se využívat její funkce a především začlenit ji i sebe do každodenního života.
Otto Bock ČR s.r.o.
U nás sídlí společnost v obci Zruč-Senec nedaleko Plzně a včetně odborných konzultantů s celorepublikovým působením má více než 35 zaměstnanců.
Vlastním vývojem, výrobou, distribucí a následným servisem produktů výrazně zvyšujeme kvalitu života lidí zejména se zdravotním postižením. Klienti jsou především lidé po amputaci dolních či horních končetin, lidé odkázaní na mechanický nebo elektrický vozík, ale například i hendikepované děti. Ty využívají speciální sedačky a polohovací zařízení, jiní individuálně vyráběné ortézy, protetické náhrady končetin, či již zmiňované vozíky.
Poslechněte si příběh Andrey Brzobohaté, která před třemi lety onemocněla zákeřnou nemocí. Ani lékaři nedokázali správně určit diagnózu, Jak to nevzdat a bojovat, to Vám řekne sama maminka dvou dětí paní Andrea.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Mladá 25letá Zuzana Balážová má amputaci pod kolenem, ale i rozsáhle postiženou kůži. Nebyla včas léčena a stále se z toho nejhoršího dostává? Jak, poslouchejte.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Dětská lékařka Veronika Jilichová Nová z Plzně přiznává, že odhalit zákeřnou meningokoku infekci není jednoduché, ale při nejasných potížích se vždy na ni má myslet. Co k tomu sama říká?
Rozhovor si poslechněte ZDE
Pomocnou ruku podává ve Škole chůze terapeutka Hana Kohoutová. Paní Andreu naučila chodit na protézách, které sama pacientka vnímá jako své nohy. Po roce cvičení dokáže pacient chodit do práce. cvičit a žít skoro normální život.
Rozhovor si poslechněte ZDE