Poranění kůže: Léto je čas dovolených, turistiky a sportování

Letní období přináší i častá poranění, pořezání o kameny u vody, alergické reakce po štípnutí hmyzem. Pokud však hluboká řezná rána silně krvácí tak, že se vám nedaří krvácení zastavit, přivolejte ZZS (tel. 155).

 

Lékaře vyhledejte, jestliže rána potřebuje „zašít“. A také, když se během hojení objeví známky infekce.

 

Při ošetření důsledně dbejte na hygienu a používejte jen sterilní obvazy z originálních obalů.
Pokud si nejste jisti, zda jste proti tetanu chráněni očkováním, vyhledejte lékaře, který vás přeočkuje.

 

Jak ošetřit odřeniny a malé řezné rány

 

Ránu opláchneme roztokem peroxidu, okolí rány dezinfikujeme. Překryjme polštářkovou náplastí, větší povrchové rány sterilní gázou a zajistíme obvazem.
Znečištěné odřeniny nejprve opláchneme vodou, případně vydrhněme kartáčkem, okolí rány omyjme vodou a mýdlem.

 

Větší řezná poranění

 

Nejprve se snažme zastavit krvácení. Přiložme sterilní obvaz, který musí přesahovat okraje rány. Pokud vrstva obvazu prosakuje, přidávejme postupně další vrstvy, dokud krev nepřestane prosakovat.

 

Při silnějším krvácení přiložme tlakový obvaz.

 

Sterilní krytí rány připevněme leukoplastí, případně obinadlem. Když je rána znečištěná, vypláchněme ji čistou vodou. Okolí rány potřeme nebo postříkejme dezinfekcí, dezinfekci však nedávejme přímo do rány.

 

U větších poranění zamezme pohybu poraněné části těla, například závěsem končetiny.
Nikdy nic nedávejme přímo do rány (dezinfekci, zásyp, mast, …)

 

Malé holčičky s odřeným kolenem nebo bradou pláčou a nechtějí si nechat odřeninu vyčistit. Pokud dospělý nedokáže oděrku zbavit všech nečistot, neodstraněné části zarostou do kůže a jsou  viditelné.
Vyčištěná nekomplikovaná povrchová oděrka se nejlépe a nejrychleji zhojí na vzduchu.
Přiložení hojivé masti a obvazu zcela jistě vede ke komplikacím hojení oděrek spojeným s mokváním. Silná vrstva masti na ploše způsobuje mokvání a na oděrku tedy nepatří. Obvaz (bez masti) by se pevně spojil se strupem a léčení by jen prodloužil.

 

Takže u odřeniny postupujeme tak, že bychom měli nejprve odstranit nečistoty z rány, opláchnout čistou vodou, okolí umýt i mýdlem, následně nejlépe desinfikovat desinfekčním roztokem, osušit a překrýt náplastí či obvazem. V případě rozsáhlejšího zranění navštívit lékaře a konzultovat očkování proti tetanu.

 

Jak ošetřit štípanec

 

Hlavně místo po štípnutí neškrábat, aby nevznikla infekce. Doma můžeme použít na komáří štípnutí í ocet. Je jedno jaký máme doma, na opuchlé místo nanášíme několik kapek. Dále se při ošetření přikládá plátek citronu (nebo místo pokapeme šťávou), kousek brambory, nebo ji potřeme aloe vera či kvalitním domácím česnekem.

 

Může  se vyzkoušet oblíbený tea tree olejíček, svědění způsobené komárem by mělo zmizet stejně rychle, jako kdybychom místo ošetřili nějakou “chemikálií” z lékárny.

 

Takže při  poštípání místo vpichu vydezinfikujeme a zabráníme  tak případné infekci. Dětem těžko zabráníme, aby si ránu neškrábaly. Pokud si do vzniklé rány vnesou špinavýma rukama infekci, může dojít k šíření bakteriální infekce. Rána se pak může zanítit, mokvat.

 

Prevence existuje – sítě, repelenty a dlouhé rukávy

 

Jestli se chceme komářímu štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, nastříkejme se repelentem a vezměme si dlouhé rukávy a nohavice.

 

Vyhněme se také přílišnému zapocení – takže je výhodné použít antiperspiranty.

 

Opakování je matka moudrosti a kožní lékařka Andrea Vocilková poradí, jak ošetřit štípance od komárů, jak vyřešit poranění po říznutí, jak pomoci nohám po odřeninách po chůzi? Poslouchejte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář