Zajímavá i děsivá fakta z historie zubní protetiky

Věděli jste, že zubní kaz byl dříve přičítán zlovolnému zubnímu červu? Nebo že na nemocný zub se radilo aplikovat havraní lejno, aby zub co nejdříve odumřel a majitel se tak zbavil trápení? Od dávných dob se ve společnosti vnímá ztráta zubů jako příznak stáří. Nefunkčnost chrupu s sebou nese spoustu dílčích komplikací. Nejen, že zuby potřebujeme k rozmělnění potravy, kompletní chrup je také důležitý pro výslovnost, vzhled, v širším smyslu také pro zařazení nositele do společnosti. Špatné zuby se odráží též na psychice člověka. 

S obtížemi spojenými s absencí nebo nefunkčností vlastního chrupu se lidstvo potýká již od pravěku. První důkaz mechanického zásahu do ústní dutiny datujeme do 3. tisíciletí př.n.l. V egyptské  pyramidě byly objeveny dvě lidské stoličky spojené zlatým drátem. Vynález můstku jako takového je ovšem připisován Etruskům, kteří již 700 let př.n.l dosáhli mistrovství při zpracování vzácných kovů. Ve 13. století přináší dobrodruh Marco Polo krom jiných pro Evropu šokujících informací zprávu, že v jihovýchodní Asii požívá velké popularity pokrývání zubů tenkými zlatými plíšky. Paralela se současností je nasnadě. Například třicetiletý rapper (a zdá se i tvůrce trendů) Kanye West si nechal vytrhat celou spodní řadu zubů, které nechal nahradit zuby zlatými, ještě navíc posetými diamanty.

Ve středověku byla péče o zevnějšek a krásu celkem potlačena křesťanským ideálem nesmrtelné duše. Evropský středověk je mimo jiné charakterizován závoji přes obličeje dam, brněním a helmicí u mužů-rytířů. Zuby a vzhled se tedy v tomto období moc neřešily. Znovuobjevení antické krásy přináší až renesance. Pro sebevědomí člověka je od té doby důležitý příjemný vzhled a estetický úsměv.

Kolem roku 1600 se Jacques Guelleman pokouší o malou revoluci v oblasti zubních náhrad: místo zvířecích či lidských zubů, které snadno v ústech podléhaly zkáze, bakteriím atd., navrhuje minerální pastu k výrobě zubů umělých: obsahuje mimo jiné bílý vosk, mastix, drcené korály a perly. Čímž natolik předbíhá svou dobu a vlastně i technické možnosti, že tento návrh zůstává spíše hudbou budoucnosti. Trh s lidskými zuby určenými do náhrad i nadále bují. V 19. století v Anglii byly zuby běžně nabízeny na tržištích, neboť zubní lékaři si zvykli vyrábět zubní náhrady právě z lidských zubů. Tuto možnost jak přijít k penězům využívalo nemálo chudých lidí. Největšími dodavateli však zůstávala bitevní pole, stejně jako vykradači hrobů.  Nejcennější byl kompletní chrup, či sada zubů sobě podobných.

Již v 18. století navrhuje pařížský dentista Nicolas Dubois de Chérmant zuby porcelánové, o které má zájem především šlechta. Tento návrh přebírá a vylepšuje Američan W. Peale a umělé zuby se začínají vyrábět od roku 1822 sériově v továrně. Od této doby se stomatologická protetika vyvíjí mílovými kroky, možnosti ošetření, materiálu i formy aplikace jsou nesrovnatelně sofistikovanější a pozitivní zprávou je, že se vývoj v této oblasti stále zrychluje. Příklad za všechny: pokud si můžete dovolit zaplatit speciální terapii růstovými faktory, lékaři vám dnes zrekonstruují čelist a nechají dorůst kost. To, co si před padesáti lety neuměl nikdo představit, je dnes realizovatelné.

Zeptali jsme se na vyjádření k možnostem dnešní zubní protetiky v ČR těch nejpovolanějších, odpovídá prezidentka Komory zubních techniků paní Alexandra Seidlová.

„Lidstvo si prošlo – nejen co se zubní protetiky týče –  různými eskapádami. Ráda bych vás ale ujistila, že v dnešní době máme my zubní technici k dispozici špičkové materiály a i naše postupy jsou na vysoké úrovni, rozhodně ve srovnání s Evropou nijak nepokulháváme, co se možností týče. Je důležité si uvědomit, že zhotovení plně funkční a zároveň estetické celkové náhrady je velmi náročná disciplína našeho oboru. Negativně se však projevuje skutečnost, že na rozdíl od jiných zemí není v České republice umožněn přímý kontakt mezi zubním technikem a pacientem. Další problém bych viděla v české legislativě, která se zuby nehty brání příplatkům za nadstandard k plně hrazeným výrobkům. Tím se však přístup pacienta k našim špičkovým výrobkům poněkud ztěžuje.“

Zdroj:
www.rakva.estranky.cz
Wikipedie

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář