Týden osvěty k rakovině hlavy a krku
Ve dnech 23. až 27. září se uskuteční první celoevropský týden partnerství v boji proti rakovině hlavy a krku. Cílem kampaně je zvýšit povědomí o tomto onemocnění a snížit jeho výskyt v Evropě.
Celoevropský týden pořádá Evropská společnost hlavy a krku – European Head and Neck Society (EHNS), která sdružuje 13 evropských zemí, a Evropská koalice pacientů s rakovinou. I v České republice se do celoevropského týdne boje s rakovinou hlavy a krku zapojilo několik odborníků, pracujících s pacienty s touto diagnózou.
V České republice jsou nejohroženější lidé v Moravskoslezském kraji a v severních Čechách. Rakovina hlavy a krku představuje pět procent všech případů rakoviny na světě.
Výskyt nádorů hlavy a krku se v České republice v posledních letech ustálil na počtu kolem 1150 osob. Nejčastěji rakovinou krku a hlavy onemocní lidé ve věku nad 50 let, avšak nedávno byl zaznamenán nárůst počtu mladších lidí, u kterých se toto onemocnění vyskytlo. Možnost onemocnění se ale zvyšuje obecně se stoupajícím věkem. V poslední dekádě celosvětově výrazně vzrostl výskyt rakoviny hlavy a krku především u žen.
Vznik onemocnění jednoznačně podporuje zejména kouření cigaret a dýmek, žvýkání tabáku, pravidelná konzumace alkoholu a nedostatek vitamínů a bílkovin v jídle. V cigaretovém kouři je více než čtyřicet kancerogenů. Relativní riziko pro vznik nádoru je obecně u pravidelné konzumace alkoholu 2 až 6 x vyšší, u kuřáků je vyšší 5 až 25x. Rizikovým faktorem pro onemocnění rakovinou hlavy a krku je kombinace alkoholu a cigaret. Alkohol sám o sobě sice nevyvolává nádorový růst, avšak v přítomnosti kancerogenů, např. z cigaretového kouře, vznik zhoubného novotvaru podporuje. Konzumace alkoholických nápojů navíc snižuje obranyschopnost organismu před kancerogenními látkami. Rakovinotvorný účinek byl prokázán také u marihuany. Při vzniku některých nádorů ústní části hltanu hrají významnou roli určité typy lidského papilomaviru HPV (známého především jako původce rakoviny děložního čípku). HPV infekce je spojena s rizikovým sexuálním chováním (orální sex).
Příznaky rakoviny hlavy a krku se liší podle místa nádoru. Mohou to být například zánětlivá onemocnění horních cest dýchacích. Vždy je dobré poradit se s praktickým nebo ORL lékařem, zejména tehdy, pokud příznaky trvají déle než tři týdny. Je nutné si ale také uvědomit, že nádorová onemocnění hlavy a krku mohou zůstat dlouhou dobu bez klinických příznaků anebo jsou totožná s běžnými zánětlivými onemocněními horních cest dýchacích. Například u nádorů nosu, nosohltanu a vedlejších nosních dutin může být příznakem onemocnění krvácení z nosu, zápach z nosu, porucha čichu a sluchu, bolest uší, zduření a brnění v obličeji, také dvojité vidění. U nádorů hrtanu to jsou chrapot, dušnost, pocit cizího tělesa, bolest v hrtanu, zduření krku a polykací potáže. Nádory velkých slinných žláz se mohou hlásit jako zduření slinných žláz, bolestivost v těchto místech a nehybnost (obrna) poloviny tváře. Příznaky nádorů ucha jsou vleklý výtok z ucha, často s příměsí krve, nedoslýchavost, ušní šelest, bolest ucha, závrať, nehybnost poloviny tváře. Nádory mozku a očí nepatří do skupiny nádorů hlavy a krku.
Obecně je rakovina hlavy a krku diagnostikována a léčena až v pozdních stádiích, neboť pacienti přicházejí k lékaři pozdě. Včasná návštěva lékaře, stanovení správné diagnózy a brzké doporučení ke specialistovi by mohlo výrazně zlepšit šance pacientů na přežití.
Detailní informace o kampani k celoevropskému týdnu partnerství v boji proti rakovině hlavy a krku najdete na stránkách: www.makesensecampaign.eu.
Obecné informace o onemocnění nádory hlavy a krku jsou k dispozici na stránkách: www.rakovinahlavyakrku.cz
.
Mgr.Táňa Pikartová