Celulitida je nemoc, jděte s ní k odborníkovi
S celulitidou se v dnešní době bohužel setkává mnohem více žen, než dříve. Vůbec se přitom nemusí jednat o ženy s nadváhou. Estetický problém se objevuje u žen každého věku, každého zaměstnání a bohužel i každé postavy.
Muži i ženy pokládají za pěkné a zdravé štíhlé ženské tělo s hladkou a pružnou pokožkou. Celulitida vůbec nesouvisí s nadváhou. Je výsledkem životního stylu. Doprovází ženy odpradávna, bojovaly s ní už před tisíci let. Římanky si udržovaly hebkou pokožku masážemi a vonnými koupelemi.
V malé míře ji můžeme pozorovat i u mužů, nejvíce postižené však bývají ženy. Důvodem rozšiřování tohoto onemocnění může být ve velké míře i moderní životní styl, který je často hektický, uspěchaný a nezahrnuje moc pohybu. Místo toho, abychom chodili pěšky, jezdíme všude MHD nebo autem, v práci celý den prosedíme a místo procházky si s kamarádkou raději zatelefonujeme. Zkrátka nemáme čas.
„Celulitidu způsobuje nedostatečnost pojivové tkáně. Podkožní prostor se přeplňuje tukovými buňkami a tím dochází ke kompresi drobných cévek. Zůstává-li tento tlak dlouho, přestává v cévách proudit krev a brzy se začne objevovat tzv. pomerančová kůže,“ vysvětluje MUDr. Ota Schütz, primář Žilní kliniky v Praze.
Pomerančová kůže se vyskytuje v partiích těla, jako jsou boky, stehna, hýždě, ale i paže. Nejčastěji se objevuje v období kolem puberty, těhotenství a menopauzy a můžeme ji pozorovat ve 4. různých stádiích:
1. stadium – celulitida není na první pohled zřejmá, objeví se při stlačení kůže mezi prsty,
2. stadium – celulitida je viditelná aniž bychom museli kůži stlačovat. Nerovnosti na pokožce lze pozorovat zejména na přímém světle,
3. stadium – celulitida je viditelná bez ohledu na polohu, v jaké se tělo nachází a při jakémkoliv osvětlení,
4. stadium – POZOR! V tomto stadiu se již jedná o poškození kůže, které může být doprovázeno bolestmi a otoky. V tomto případě jde již o vážný stav, který bychom vždy měli konzultovat s lékařem.
Nejlepší je prevence!
Onemocnění bohužel vzniká z 80% procent na základě genetických dispozic, a proto se prevence omezuje pouze na odstranění rizikových faktorů. „Ženy by se měly vyvarovat zejména kouření, nedostatku pohybu a tekutin, stresu, nadváhy, ale také by měly dbát na správnou životosprávu. K rozvoji celulitidy ovšem přispívá i užívání hormonální antikoncepce,“ říká MUDr. Schütz.
Co dělat, když už se ale celulitida objeví?
S léčbou celulitidy je vhodné začít včas, jakmile se objeví její první známky. Jen tak je možné projevy celulitidy úspěšně odstraňovat hned v počátku.
Ženy často nemají tolik času na to, aby se věnovaly samy sobě. A tak zkouší nejrůznější domácí recepty na krásu, rady kamarádek, nebo nevědomky přijmou klamavé informace z internetu. Často se nechají ženy zlákat vidinou brzkých výsledků. Většinou se však vůbec nic nezmění, nebo si naopak ještě přihorší.
Problém vyřeší odborník
Každá žena alespoň jednou zkusila s celulitidou zatočit sama – úpravou jídelníčku, horkou a studenou sprchou, igelitovými zábaly, krémy, masážemi…Ovšem většinou se žádná nesetkala s úspěchem. Pomerančovou kůži sice lze svépomocí do jisté míry redukovat, ale nikdy ne úplně. Musíme si uvědomovat, že celulitida je nemoc a proto o pomoc poprosit odborníka. „Ruční masáž, která by měla efekt v léčbě celulitidy, by byla pro maséra nesmírně náročná jak fyzicky tak technicky, a proto tyto speciální léčebné masáže přenecháváme přístrojové technice, která však musí být ovládána zkušeným terapeutem,“ upozorňuje Ota Schütz.
Samotné léčbě předchází lékařské vyšetření, na jehož podkladě je připraven léčebný program, který přesně sleduje individuální postižení. K léčbě na Žilní klinice používají současnou špičkovou světovou technologii – LPG přístroj z generace Cellu M6. „Principem léčby je narušení infrastruktury celulitické tkáně, nafragmentování a oddělení tukových částic, následná lymfodrenáž a stimulace regeneračních procesů,“ říká primář Žilní kliniky.
Základní léčebná kůra spočívá v 15 + 2 speciálních masážích. Každá z nich trvá 35 minut a je vhodné je opakovat 2-3x týdně. Zpočátku se doporučuje chodit na ošetření častěji – 3x týdně, v druhé polovině kůry již stačí docházet 2x týdně. „Pomocí tohoto ošetření je po nějaké době možné celulitidu úplně odstranit. Výsledný efekt přetrvá při dodržování správné životosprávy velmi dlouho,“ dodává MUDr. Schütz.
AUDIO: Ota Schütz, primář Žilní kliniky v Praze vysvětlí, jak celulitida vzniká. Představí nám i speciální masážní přístroj, který umí rozrušit pomerančovou kůži a následně ji zpevnit. Přesto nesmíme zapomínat na správnou stravu a pravidelný pohyb. Rozhovor poslouchejte ZDE