Očkovat proti chřipce se vyplatí
Případy chřipky se vyskytují celoročně, ale nejvíce během podzimu a zimy. Infekčnost pacienta začíná již 1-2 dny před vznikem prvních příznaků a končí obvykle 5-7 dní po nástupu chřipky. Děti a pacienti s oslabenou imunitou však mohou být infekční i delší dobu.
„Nekomplikované infekce dýchacích cest způsobuje mnoho infekčních původců, zejména virů a bakterií. Projevují se např. suchým kašlem, pálením za hrudní kostí, bolestí hlavy, svalů a kloubů, chrapotem či pálením a slzením očí. Nebezpečné jsou však hlavně skutečná chřipka, RSV infekce u dětí a některé bakteriální infekce, které mohou vést k závažným komplikacím s hospitalizací až k úmrtím“, uvádí Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Skutečná chřipka oslabí obranyschopnost dýchacích cest i celkovou imunitu a vyčerpá ji, tím vzniká riziko pro další akutní infekci –např. bakterií pneumokok. Chřipka může akutně zhoršit dlouhodobé chronické onemocnění např. srdce, jater, ledvin či astma.
Proočkovanost proti chřipce u nás je nízká, na úrovni 5 %. Její zvýšení na 15 % by přineslo vedle stovek zachráněných lidských životů finanční úsporu přes 1 miliardu Kč.
Zdrojem nákazy je často malé dítě navštěvující kolektivní zařízení. Pro rodiče to znamená absenci v práci nebo čerpání dovolené bez skutečného odpočinku. V riziku jsou starší osoby, chronicky nemocní příbuzní, nejmenší děti, těhotné ženy a obézní osoby. Než nemocný ulehne, vystaví virům stovky osob, z kterých mohou desítky onemocnět.
Doporučená prevence
K preventivním opatřením patří izolace nemocného, vyhýbání se nahromadění osob v rizikovém období (kina, divadla, MHD, kostely, nákupy v exponované době atd.), a pečlivá hygiena rukou (s mýdlem a důkladným vysušením, případně s dezinfekcí). Rizikovými místy jsou i čekárny u lékaře, nemocnice. Dále je nutné chránit ústa a nos během kašle a kýchání, použité jednorázové kapesníky po použití vyhodit, omezit doteky očí, nosu a úst rukou po kontaktu ruky s kontaminovanými povrchy a předměty (kliky, nákupní vozíky, bankomaty, peníze apod.).
Účinnou ochranou před nemocí a jejími komplikacemi je očkování. Fámy na internetu, podceňování očkování a nesmyslné strašení jeho následky vede k lidským obětem a finančním ztrátám.
„Jako lékař uznávám některé alternativní postupy, seznámil jsem se s ayurvédou při opakovaných návštěvách Cejlonu i s čínskou medicínou přímo v Pekingu. Věřím na sílu přírody a toho, co nám poskytuje. Pokud by však na všechno stačili bylinky, nebyly by v minulosti lidstva devastující pandemie. Jen známá španělská chřipka si vyžádala přes 40 miliónů obětí, včetně mladých osob. Různé přírodní produkty a babičkovské rady existují staletí, významné úspěchy v boji s infekčními nemocemi však přinesla až moderní medicína od druhé poloviny 20. století. Ignorance a podceňování moderních, vědecky ověřených a neustále monitorovaných postupů, včetně vakcinace, tak může mít fatální následky“, uzavírá Doc. MUDr. Rastislav Maďar.
AUDIO: Chřipku nesmíme podceňovat, čím je pro nás nebezpečná? Jak rychle se šíří, které komplikace hrozí, na tyto otázky odpovídá docent Rastislav Maďar, prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. Rozhovor si poslechněte ZDE
Jednou z nejvážnějších hrozeb pro zdraví a životy pacientů při probíhající chřipce nebo těsně po ní je invazivní pneumokoková infekce. Může se vyvinout zánět mozkových blan a nebezpečný zápal plic. Dokládají to i zkušenosti na Klinice infekčního lékařství FN Ostrava. Proti pneumokokům existují očkovací látky již prakticky pro všechny věkové kategorie. Očkování proti pneumokokům a chřipce je možné současné při jedné návštěvě lékaře, každá se však aplikuje samostatně do jiného ramene.
AUDIO: Nemoc se sice nejrychleji šíří mezi dětmi, ale nejvíce obětí mívá mezi staršími lidmi, kteří trpí i jinými zdravotními problémy a jejich oslabené srdce například neunese chřipku komplikovanou zánětem plic. Těmto lidem lékaři doporučují očkování – stačí jedna injekce, kterou jim navíc hradí zdravotní pojišťovny. Více už lékařka Lenka Petroušová, z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava. Rozhovor si poslechněte ZDE
Kdy přesně chřipková epidemie přijde, se zatím říci nedá, objevuje se na konci ledna, málokdy ještě před Vánocemi.