Alergie se dá snížit správnou volbou materiálů v interiéru
Často se domníváme, že jsme alergičtí na prach. Ale co je to vlastně prach? Bytový prach je směs, v níž najdeme částečky textilií, zvířecí chlupy, plísně, bakterie, rozpadlá tělíčka hmyzu a roztočů. A pokud je v rodině i domácí miláček (kočka, pes, myši či křečci nebo králíci) často se přidružuje i alergická vazba na živočišné alergeny.
Roztoči jsou drobní členovci podobní klíšťatům a jsou dlouzí asi 0,3 milimetru. Doma jsou v lůžkovinách, kde mají vhodnou teplotu a vlhkost (optimálně 26 – 32 ?C při 70 – 80 % relativní vlhkosti). Živí se lidskými lupy a kožním odpadem. Typické příznaky rýmy nebo astmatu jsou zejména v noci a ráno po probuzení.
Tzv. „bezroztočový“ byt neexistuje. Důležitá jsou opatření – upravit lůžko, odstranit doma koberce, zbavit se všech vlněných a plyšových doplňků a používat kvalitní vysavače – vysávat pravidelně matrace a pokrývky.
Věděli jste, že s alergiemi můžete bojovat i použitím speciálních interiérových barev?
Barva by neměla být těkavá a neměla by dráždit dýchací cesty. Barvy by měly být účinné proti plísním zejména v místnostech se zhoršenou ventilací vzduchu, a kde jsou zdroje vlhkosti (akvária, terária, rostliny). Jsou to protiplísňové barvy.
Správné větrání je nezbytné pro pohodu v interiéru.
Větráním snižujeme obsah CO2, snižujeme vlhkost u dokonale utěsněných domů a bráníme tak růstu plísní. Větrání je vhodné intenzivní a krátké, je doporučováno zejména ráno a večer (až v noci), kdy obsah pylů v ovzduší je v nižší koncentraci. U alergiků s intenzivními alergickými projevy můžeme následně po zavření oken užít účinné filtry vzduchu k odstranění pylů v interiéru.
Alergeny nejefektivněji odstraníte pravidelným úklidem.
Určité minimum je úklid a vysávání bytu 1x týdně (lépe 2x týdně). Také i pravidelné vysávání matrací. Vždyť 1 g prachu získaného z matrace a lůžkovin může obsahovat 2 000 až 15 000 roztočů. Matrace, přikrývky a polštáře v posteli alergika by měly být uzavřeny do speciálního povlečení z mikrovlákna, které je nepropustné pro roztoče a jejich alergeny. Generační cyklus roztočů je 3 – 4 týdny, proto je vhodné ložní prádlo prát v těchto intervalech při teplotě nejméně 60 ?C, která roztoče hubí.
Množství roztočů se zvyšuje při teplotách nad 23 ?C a při relativní vlhkosti vzduchu nad 50 %, proto je důležité klima domovního prostředí monitorovat.
V dětském pokoji alergika je vhodný nábytek na kolečkách pro snadný úklid. Je lepší velké skříně nahradit šatnou. Hrací prostor by měl mít stíratelné podlahy. V pokojích by neměly být textilie (závěsy, záclony) a plyšové hračky, pouze pratelné hračky na 60 ?C. Jsou vhodné uzavíratelné krabice na hračky a zasklené knihovny k zabránění usazování prachu v knihách.
Alergická onemocnění jsou poddiagnostikována i ve stáří.Je důležité poučit seniora a jeho rodinu o správných režimových opatřeních, zvláště tehdy, pokud je pacient více upoután na lůžko, kde bývá koncentrace roztočů největší. Doporučuje se praní povlečení (alespoň jednou za
2 týdny při teplotě více než 50 °C) a lůžkovin (alespoň jednou za 2 měsíce při teplotě více než 50 °C).
Nezbytné a zásadní je pravidelné vysávání koberců, čalounění a matrace kvalitním vysavačem (s HEPA filtrem a sáčky). Domácí miláček je psychologickou podporou pro seniory, přesto je důležité si uvědomit, že přetrvávající alergická rýma může být udržována kontaktem s živočišnými alergeny. Hlavní alergen se vyskytuje v pokožce kočky, v mazových sekretech a v moči. Jsou doporučovány bariérové textilní povlaky nepropustné pro roztoče.
AUDIO: O boji s alergiemi v interiéru hovoří alergoložka Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN v Hradci Králové.