Rizikové pití může ovlivnit nový lék

Je to další z pozoruhodných objevů – nový lék pomáhá při léčbě závislosti na alkoholu. Dlouhé roky existoval Antabus. Když si ho pacient vzal a napil se alkoholu, udělalo se mu zle. Hodně zle.  Rizikové pití ovlivní nyní lék, který potlačí libé pocity z alkoholu. Prostě nám alkohol nic neříká.

 

U nás nadměrně, tedy rizikově pije alkohol téměř půl miliónu dospělých. Tito lidé by se měli co nejdříve začít léčit i když si myslí, že závislí na alkoholu nejsou. Časem mohou dávky pozvolna zvyšovat.

 

„Za rizikové pití se považuje konzumace alkoholu v dávce vyšší než 60 gramů čistého alkoholu denně pro muže a 40 pro ženu. Přitom 20 gramů čistého alkoholu obsahuje zhruba 2 dcl vína nebo jedno dvanáctistupňové pivo nebo půl deci destilátu maximálně 40procentního,“ uvádí profesor Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Dlouhodobá konzumace totiž vede k vážným zdravotním problémům, například rakovině jater.

 

Praktický lékař by měl během vyšetření zjistit, zda je jeho pacient závislý a zda nekonzumuje alkohol rizikově. Jestliže se to prokáže, pak by měl pacienta upozornit na rizika s alkoholem spojená. Zároveň mu doporučit, aby pití omezil, resp. zcela přestal pít, případně mu doporučit další postup. Jde o tzv. krátkou intervenci.

 

Užitečné je, když si pacient vyplňuje denní záznamy (kalendář spotřeby alkoholu). Stává se, že si nemocný problém neuvědomuje a nepřipouští. Vyplněním 14 – 30ti denního záznamu (viz příloha) a diskusí s lékařem může dojít k ovlivnění a i ke snížení konzumace alkoholu. Opakované kontroly a podpora pacienta v jeho snaze abstinovat, nebo omezit pití jsou podstatnou součástí léčby.

 

Nová léčba – snížení dávek

 

Petr Popov, primář protialkoholní léčebny U Apolináře v Praze dodává: „Těm, kteří rizikově pijí, nabízíme léčbu spočívající ve snížení denních dávek alkoholu, v kombinaci s účinným lékem.“ Přístup se osvědčil u drogově závislých nebo kuřáků. Do akce chtějí zapojit i praktické lékaře. Ti totiž znají své pacienty nejlépe.

 

„Problém s pitím se vyvíjí několik let, člověk sám zhoršení nevnímá, maskovat problém mu často pomáhá i jeho okolí,“ vysvětluje důvody odkládání léčby. Piják prý potřebuje impuls, aby „prohlédl“. Tím může být, že děti se ho napitého bojí, nebo že sedl za volant opilý.

 

Lék si pacient zaplatí sám

 

Léčba v praxi probíhá tak, že pacient, který rizikově pije, vyplní krátký dotazník, denně si bude zaznamenávat dávky vypitého alkoholu a konzultovat je s lékařem. Zároveň mu lékař předepíše lék, který potlačí libé pocity z alkoholu. Denní dávka vyjde pacienta zhruba na 65 korun a lék si zaplatí sám. Nemusí ho ale brát denně, je možné i jednorázově, a to zhruba dvě hodiny před krizovou situací.

 

Oba odborníci si od nové léčby slibují, že se sníží počet lidí, kteří rizikově pijí a tím i sníží počet těch, kterým v důsledku alkoholu hrozí vážné zdravotní komplikace, ba dokonce předčasná smrt.

 

Mnoho lidí u nás rizikově pijí a nová léčba jim může pomoci, jak to už odpovídá profesor Michal Miovský, přednosta kliniky adiktologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Ne všichni pacienti nastoupí léčbu a nebo ji dokončí, jde o to o pacienty nepřijít a pomoci jim, jaké jsou u nás možnosti léčby závislosti na alkoholu to už ví Petr Popov, primář kliniky adiktologie VFN v Praze.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář