Trendy v hormonální antikoncepci – ženy očekávají šetrnost, bezpečnost a spolehlivost!
Přípravky hormonální antikoncepce prodělaly řadu změn (úprava dávky, složení, dávkování, způsob podání). I ženy během několika desítek let změnily své chování. Rodí později a stále více žen do 35 let věku řeší spíše studium a kariéru. Proto ženy chtějí od moderní antikoncepce – šetrnost, bezpečnost a spolehlivost.
Nitroděložní hormonální systém – nejen pro ženy po porodu
Ačkoliv byla dlouhodobá antikoncepce donedávna možnou volbou zejména pro ženy po porodu, nově se na ni pohlíží také jako na vhodnou alternativou i pro ženy, které doposud nerodily a zatím těhotenství neplánují. Od letošního roku je i v ČR k dispozici nitroděložní hormonální systém, který ženám poskytuje ochranu před nechtěným těhotenstvím až po dobu tří let. Poskytuje rovněž spolehlivý komfort ženám, kterým z jakéhokoliv důvodu nevyhovovalo každodenní užívání tablet, či v jejich užívání chybovaly a tím snižovaly jejich účinnost. Tato antikoncepce je rovněž vhodná
i pro ženy, kterým byla kombinovaná hormonální antikoncepce kontraindikována. Tělísko je do dělohy zavedeno během jednoduchého ambulantního zákroku u gynekologa. V případě, že se žena rozhodne otěhotnět, je možné jej kdykoliv vyjmout, přičemž úroveň plodnosti před zavedením je velmi rychle obnovena.
Hormon obsažený v tělísku zahušťuje totiž hlen hrdla děložního, který se stává vazkým
a pro spermie neprostupným. Hormonální nitroděložní systém také brání nárůstu děložní sliznice. Nezpůsobuje potrat – spermie se k vajíčku vůbec nedostanou, nemůže tedy ani dojít k oplodnění. Kromě jednoduchého užívání a velmi vysoké spolehlivosti,tato antikoncepce snižuje riziko zánětů dělohy a vejcovodů a rakoviny děložního těla.
AUDIO: Trendy v hormonální antikoncepci představí gynekoložka Dagmar Makalová.
Role antikoncepce v partnerském životě z pohledu psycholožky
Antikoncepční pilulka určitě posunula lidstvo, tedy zejména ženy, dále ke svobodnější volbě rozhodnutí, kdy chce, tedy si naplánuje, že otěhotní či neotěhotní. V případě nechtěného těhotenství má vyhodnocení nečekané situace, zejména pak jeho reálné důsledky, velmi významný vliv na budoucí život všech, kterých se tato situace dotýká. Těhotenství je přímou součástí života a konfrontuje nás s budoucností. Jeho kouzlo i prokletí spočívá právě v tom, že nás nutí přemýšlet nejen o sobě, ale i o těch, kteří se teprve chystají na náš svět přijít.
Vliv antikoncepce na výběr partnera?
Antikoncepční pilulka bohužel trochu odsunula mužskou zodpovědnost za případné těhotenství partnerky do pozadí. Tajemství spokojeného sexu závisí nejen na hormonech, ale důležitou roli hraje i rovina myšlení, pocitů a emocí. Společné sexuální vyladění a sladění muže a ženy je zejména v dlouhodobém vztahu už nejen otázkou hormonální, ale spíše zrcadlem společného každodenní soužití.
Některé studie hledaly odpověď na otázku, zda antikoncepce podporuje chuť k sexu či nikoli a zda, případně jakým způsobem ovlivňuje výběr partnera. Antikoncepce může ovlivňovat ženské pachové preference a vzhledem k tomu, že si partnery vybíráme, zejména podle nosu a ne podle srdce, může se stát, že v době, kdy je antikoncepce vysazena, mužský protějšek již není pro ženský nos, tím pravým. Rada zní – nejdříve si partnera najděte a až se blíže poznáte, začněte uvažovat o společném loži, tedy nechte případně do hry vstoupit antikoncepci. Děláte-li to v jiném pořadí, riskujete.
Změny v přístupu k plánování rodičovství v ČR
Antikoncepce nabízí více volnosti a bezstarostnosti v sexu – nicméně je třeba zdůraznit, že antikoncepce nechrání před pohlavně přenosnými chorobami a ani neposkytuje stoprocentní záruku, že žena neotěhotní. Bezpečný sex nejen ten, kde se chrání fyzické zdraví, ale i takový, při kterém si člověk umí představit i trvalejší vztah s tím, s kým sex provozuje.
AUDIO: Jak pomáhá antikoncepce ve výběru partnera, odpovídá psycholožka Marta Boučková.