Brazílie a rizika cestování během LOH
Letní olympijské hry (LOH) 2016 se konají od 5. do 21. srpna v Rio de Janeiro a okolí (Copacabana, Maracana, Deodoro, Barra), olympijský fotbalový turnaj budou hostit i mnohem vzdálenější oblasti, města Belo Horizonte, Brasilia, Salvador de Bahia a dokonce Manaus ležící na Amazonce. Rozdíly v průměrných teplotách i srážkách jsou mezi tropickým severem a jihem v mírném klimatickém pásmu Brazílie výrazné. To má vliv na výskyt a přenos jednotlivých nemocí, nejen na infekce přenášené bodavým hmyzem. Na severu a ve vnitrozemí se vyskytuje tropická malárie, žlutá zimnice, schistosomóza a další exotické nemoci.
V srpnu je počasí v Rio de Janeiro chladnější a sušší než v jiné části roku, přesto lze přes den očekávat teploty nad 20 st. C, které k aktivitě bodavého hmyzu bohatě stačí. Nemálo návštěvníků Brazílie spojí fandění sportovcům s návštěvou turistických atrakcí této země, sem patří i vodopády Iguacu (Foz do Iguacu) na hranicích s Argentinou.
Každá velká mezinárodní akce s účastí velkého množství lidí představuje riziko i po zdravotní stránce. Hlavním rizikem jsou především nemoci přenášené bez těsného kontaktu s infekční osobou.
„Základem pro přípravu na cestu do Brazílie je očkování proti nemocem, které se vyskytují i v Evropě včetně České republiky tj. virová hepatitida A i B, meningokoková meningitida, u starších a chronicky nemocných proti pneumokokům, případně i proti černému kašli. K tomu se doporučuje vakcinace proti břišnímu tyfu, i když riziko nákazy přímo v hlavním dějišti her nebude příliš vysoké. Pokud návštěvník plánuje navštívit i jiné části země než Rio de Janeiro, např. hlavní město, vodopády Foz do Iguacu nebo Amazonii, je vhodné očkovat se i proti žluté zimnici a podle specifického rizika zvážit i očkování proti vzteklině,“ uvádí Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., prezident Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny a odborný garant center očkování a cestovní medicíny Avenier.
Mnoho sportovců cestuje do zahraničí bez základního očkování proti nemocem, které se vyskytují globálně, a to i ve vyspělých zemích. Tyto nákazy mohou zásadním způsobem ohrozit jejich kariéru, ukončit jejich sportovní činnost a způsobit jim velké komplikace. Lékaři věnující se sportovcům se nezřídka v problematice očkování příliš neorientují, jednotlivé svazy i samotní sportovci (případně rodiče těch mladších) se přitom na jejich aktivní doporučení spoléhají. Někteří sportovci však mohou svým přístupem k ochraně zdraví očkováním sloužit jako pozitivní příklad, mezi nimi talentovaná výškařka a budoucí medailová olympijská naděje Michaela Hrubá.
AUDIO: Jak je pro nás návštěva Brazílie riziková, k tomu se vyjádří Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
Základní preventivní opatření v průběhu pobytu v Brazílii:
Vyhnout se nedostatečně zpracovanému jídlu, hlavně masu, krémům, majonézám, nebalené točené zmrzlině, zákuskům, syrové zejména salátové zelenině, zbytek zeleniny omýt nezávadnou pitnou vodou nebo tepelně upravit, nekonzumovat ovoce nakrájené neznámým člověkem ani pouliční ovocné džusy.
- Používat pravidlo 6 O: Obchod, originál, otevřít, oloupat, omýt, ovařit.
- Pečlivě dbát na hygienu rukou.
- Vyhnout se kontaktu s povrchovou sladkou vodou, zejména stojatou a pomalu tekoucí.
- Pečlivě používat repelent a to i v denních hodinách, aplikuje se na opalovací krém, při jeho opětovném natření je nutné znovu nanést i repelent.
- Aplikovat chráněný pohlavní styk.
- Nenavštěvovat chudinské čtvrtě.
- Návštěva Brazílie není aktuálně vhodná pro těhotné ženy.