Budoucnost zdravotnictví je v eHealth a telemedicíně, říká Ondřej Svoboda
Český podnikatel a vizionář v oblasti zdravotnictví Ondřej Svoboda je zakladatelem několika firem v oblasti telemedicíny a eHealth. Je přesvědčen o tom, že pacientům digitální propojení s lékaři a klinikami prospěje. Jednou ze strategií, jak zlepšit péči o pacienty, je podle něj používání domácích aplikací elektronického zdravotnictví.
Foto: Jan Hrdý/Ondřej Svoboda, Dr. Digital
Počet pacientů s jedním nebo více chronickými onemocněními celosvětově roste. To je potřeba podle Svobody efektivně řešit.
Služby elektronického zdravotnictví podporují pacienty, aby ve spolupráci se zdravotnickými profesionály převzali v péči o svoji tělesnou schránku aktivnější roli. Monitorovací zařízení, která nabízí společnost Ondřeje Svobody Dr. Digital, umožňují rozšířený přístup k datům pacientů prostřednictvím vzdáleného sdílení informací.
V reálném čase změří teplotu, tlak, spirometrii, oxymetrii, EKG, cukr, váhu nebo BMI, a to vše na dálku z pohodlí domova. Technologie má významný dopad na zdravotní péči, zejména na zefektivnění nákladů a dostupnosti.
Její přínos spočívá i v podpoře kvalitnější diagnostiky, léčby a v neposlední řadě zlepšení kvality života lidí.
V posledních letech projevují fyzioterapeutická a rehabilitační oddělení zájem o rehabilitační software, který pomáhá pacientům cvičit. Jeden takový nabízí i Ondřej Svoboda. Jmenuje se Mira Rehab a formou počítačové hry umožňuje pomocí motion senzorů cvičit z pohodlí domova, lůžkových oddělení, nebo domovů důchodců.
Mira Rehab – Best Social Enterprise – Global Startup Awards 2016 – YouTube
MIRA – The benefits of exergames for older people – YouTube
Umělá inteligence, big data, virtuální realita to jsou jen některé z posledních trendů ve zdravotnictví. Software Arterys je platforma pro umělou inteligenci, která umožňuje lékařům provádět rychlejší a přesnější diagnostická rozhodnutí.
Umí popisovat snímky z vyšetření a zobrazit je ve 3D vizualizaci. Pracuje v cloudovém prostředí, kde má přístup k datům a umí provádět komplexní analýzy. Prostřednictvím algoritmů rozpoznává zdravotní problémy během sekund nebo minut.
Pandemie Covidu podle Svobody výrazně urychlila rozvoj eHealth projektů, stejně jako všech digitálních nástrojů. Zároveň také odhalila riziko roztříštěnosti a zdůraznila potřebu sjednotit všechny zúčastněné na vývoji společné strategie. „V převážné většině jsou lékaři a zdravotníci moderním řešením otevřeni,“ říká v rozhovoru Svoboda.
Podcast: Co dalšího nám o telemedicíně a eHealth sdělil Ondřej Svoboda
Tato služba i produkty vypadají velmi zajímavě. Zvlášť v dnešní době, kdy se člověk rád vyhne přeplněným ordinacím. Děkuji za článek. Budeme se s rodinou informovat blíže.