Čas podzimních splínů přichází. Připraví vás o spánek i klid v duši
Listopad bývá obdobím, kdy vás černé myšlenky přepadají nejčastěji. A čím jste starší, tím jsou vlezlejší. Cítíte se osamělí, smutní a unavení. Toto rozpoložení souvisí s Dušičkami i počasím. Podzimní ‚depka‘ je dokonce vědecky popsaná. Je spousta věcí, které o ní možná nevíte. A teď je můžete zjistit.
Asi vás nepřekvapí, že postihuje spoustu lidí. Mlhy, déšť a lezavo obecně k dobré náladě moc nepřispívají. K nim se přidávají další věci. Dušičky a blížící se Vánoce s koncem roku. Tedy smutek a stres. Tento mix má za následek, že nálada klesá k bodu mrazu.
foto / Shutterstock
Podzimní ‚depka‘ není deprese jako taková
Hned v úvodu je potřeba uvést věci na pravou míru. Klasický podzimní splín psychologové označují jako podzimní depresivní náladu. Jde tedy o sezonní afektivní poruchu, která se obvykle dostavuje ve stejnou roční dobu a v průběhu několika dnů či maximálně týdnů sama odezní. Teprve pokud stav trvá delší čas a je jedno, zda je jaro, léto, podzim nebo zima, pak jde o skutečnou depresi, která už vyžaduje návštěvu odborníka.
Když duše bolí
To ale neznamená, že vás podzimní splín nemůže vykolejit. Jeho typické projevy jsou potíže se spánkem, pocity úzkosti, smutku a nervozity. Ty samy o sobě představují dost velkou nálož na psychiku a pokud patříte k citlivějším osobám, můžete být i podráždění. A myšlenky na sex jako by najednou přestaly existovat. Tahle činnost je to poslední, co byste teď chtěli dělat. Z toho pak vyplývají další věci – partnerské hádky a pocity neporozumění a ukřivděnosti.
Může za to příroda
Příčinu potíží hledejte venku. Je jím úbytkem denního světla a sluníčka, ochlazení i utlumení obvyklých aktivit. Méně se hýbete a také většinu času trávíte uvnitř. Na čerstvém vzduchu jste minimálně. To vše dohromady mění vaše vnitřní nastavení.
Pomohou bylinky
Dostat se z toho ven není zase až tak těžké. Sáhnout můžete například po preparátech z léčivek. Vhodný je třeba doplněk stravy Naturevia Sleepnox Melatonin, který obsahuje účinnou a extra silnou směs čtyř bylin (chmelu otáčivého, mučenky pletní, meduňky lékařské a kozlíku lékařského). První tři jmenované rostliny uklidní a utlumí napětí. Kozlík pak oceníte zejména večer, kdy vám pomůže usnout a překonat nespavost způsobenou nervovým vyčerpáním, přepracováním či stresem. V tom pomůže i melatonin, který je důležitý pro střídání spánku a bdělosti. Jenže s přibývajícím věkem může jeho hladina klesat, a proto mnozí senioři nemohou pořádně ‚zabrat‘. Výhodou přípravku je, že je naprosto bezpečný a nenávykový. Užívat jej tedy můžete i dlouhodobě.
Neklesejte na mysli
Pokud už se splínem bojujete, pak je důležité, abyste chmurám nepodlehli. Proto se věnujte věcem, které máte rádi. Najděte si čas na koníčky, přátele, sport a také vybočte ze zajetého režimu. I nepatrná změna může prospět a vrátit vám úsměv do tváře.