Mozková mrtvice se nevyhýbá ani ženám
Možná je to vaše příbuzná, kamarádka nebo známá. Je jí něco přes čtyřicet let. Po dětech jí zůstalo několik kilo navíc. V práci je neustále pod velkým tlakem a kvůli péči o rodinu si ani doma neodpočine. Nemá čas jít si zacvičit a o zdravém stravování si může nechat jen zdát. Stres řeší cigaretou nebo sladkostmi. Pravidelně užívá hormonální antikoncepci a přitom možná netuší, že se v její rodině objevila špatná srážlivost krve, vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Kombinace všech těchto faktorů může u žen zvyšovat riziko cévní mozkové příhody, onemocnění, které je třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice.
Cévní mozková příhoda každoročně postihne 30 až 50 tisíc lidí. Již dlouho se netýká pouze starších osob, výjimkou dnes nejsou ani pacienti mezi 30 a 40 lety. Vznik cévní mozkové příhody často souvisí s nezdravým životním stylem, který je charakteristický špatným stravováním, nedostatkem pohybu, kouřením i konzumací alkoholu. Zároveň může souviset i s genetickými dispozicemi k určitým onemocněním, jako např. cukrovka, vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol. Vliv může mít také antikoncepce obsahující estrogeny, která v kombinaci s rizikovými faktory (kouření, hypertenze, cukrovka, poruchy srážlivosti krve apod.) zvyšuje nebezpečí cévní mozkové příhody.
„Ženy by neměly zapomínat na své zdraví a prevenci. Cévní mozková příhoda je jedním z onemocnění, kterému lze z velké míry předcházet dodržováním preventivních opatření, jež zahrnují celkové zlepšení životního stylu, omezení kouření a alkoholu, dostatek pohybu a zdravou stravu. Důležité jsou také pravidelné preventivní prohlídky,“ vysvětluje MUDr. Robert Mikulík, Ph.D., vedoucí Cerebrovaskulárního centra I. neurologické kliniky FN u sv. Anny v Brně.
Z výsledků ankety provedené mezi více než třemi tisícovkami dotázaných vyplynulo, že ženy jsou si rizika cévní mozkové příhody vědomy. Více než 85 % z nich považuje zdravý životní styl za nejlepší prevenci cévní mozkové příhody.
5 tipů jak se vyvarovat mrtvice
1. Udělejte si čas na odpočinek. I pár minut denně prospěje vašemu zdraví.
2. Nezapomínejte na pohyb, z počátku postačí i svižná chůze.
3. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny, omezte tuky a večerní přejídání.
4. Nebojujte se stresem cigaretami a sladkostmi. Náhradou může být sport nebo pravidelná relaxace.
5. Poraďte se s gynekologem o vhodné antikoncepci s ohledem na váš zdravotní stav i genetické dispozice.