Chřipka a očkování – u nás je poprvé čtyřvalentní vakcína proti chřipce. Očkování může zachránit stovky životů ročně
- Čtyřvalentní vakcína poskytuje širší ochranu proti chřipce, protože na rozdíl od třívalentní vakcíny chrání proti čtyřem chřipkovým kmenům současně
- Očkování zabrání stovkám úmrtí ročně a zdravotnickému systému ušetřit sto miliónů korun ročně
- Podle výzkumu agentury STEM/MARK považuje každý druhý obyvatel ČR riziko chřipky za rostoucí a čtvrtina dospělých se chce letos nechat očkovat
Chřipka je vysoce nakažlivé onemocnění dýchacích cest, způsobené chřipkovými viry typu A a B. V nadcházející chřipkové sezóně budou mít obyvatelé České republiky vůbec poprvé možnost využít očkování čtyřvalentní vakcínou. Ta na rozdíl od třívalentní vakcíny poskytuje ochranu nejen proti dvěma A kmenům a jednomu B kmenu chřipky, ale proti dvěma kmenům chřipky typu A a dvěma kmenům chřipky typu B.
Očkování proti chřipce
Chřipkové infekce mohou velmi rychle zhoršit zdravotní stav a způsobit závažné komplikace včetně smrti zejména u rizikové populace, tj. u seniorů starších 65 let a pacientů s chronickým onemocněním jako jsou diabetes, chronické respirační onemocnění, kardiovaskulární či renální/ledvinové/ onemocnění.
V ČR jsou v populaci v průměru 4 miliony chronicky nemocných osob ve věku 3-64 let a osob starších 65 let, kteří jsou v riziku nákazy virem chřipky. Proočkováno je ale pouze přes 16 % z nich (664 tisíc osob).
„Srovnáme-li výskyt chřipky ve zcela neočkované rizikové populaci se situací, kdy by míra proočkovanosti této populace čtyřvalentní chřipkovou vakcínou stoupla na 75 % dle doporučení Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí ECDC z roku 2009, zabránilo by se 68,2 tisícům návštěv odborníků, 4,9, tisícům hospitalizacím a 2,4 tisícům úmrtí,“ říká farmaoekonom MUDr. Tomáš Doležal Ph.D. ze společnosti Value Outcomes „Zabráněním těchto událostí by došlo k celkové úspoře ve výši 103,4 milionů Kč ročně,“ doplňuje Doležal.
„Češi rozhodně nepatří mezi očkovací premianty a míra proočkovanosti je u nás setrvale velmi nízká. Rostoucí míra strachu z epidemií, jakkoli podmíněná zejména médii, může tak mít ve svém důsledku pozitivní efekt v tom, že se míra proočkovanosti zvýší,“ říká MUDr. Jan Kynčl, PhD., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.
AUDIO rozhovor: Jak je chřipka zákeřná? Na to nám odpověděl lékař Jan Kynčl.
Češi jsou si zároveň dobře vědomi zdravotních rizik, které onemocnění chřipkou přináší. Více než polovina zná zdravotní komplikace nebo úmrtí jako největší rizika chřipky.
AUDIO rozhovor: Je chřipka drahá záležitost? Na to odpověděl lékař Tomáš Doležal.