Co nevíte o slunci?
Sluneční záření má celou řadu různých účinků a složek. Jednou z nich je infračervené záření, které je zdrojem tepla, jež cítíme. Pak je zde samozřejmě viditelné světlo a nakonec UVA a UVB záření, která jsou příčinou změn na kůži, včetně opálení.
UVA a UVB záření – ten „umí“ to a ten zas tohle…
Reakce kůže se liší podle toho, jaké záření na ni dopadá. V případě UVA záření jde zejména o jeho vliv na stárnutí kůže. Proniká do ní hluboko a narušuje její struktury a tím ztrácí kůže svou pružnost. Říká se tomu foto-aging, odborně aktinické stárnutí. UVA záření je také původcem slunečních alergií a na svědomí má časnou pigmentaci. UVB záření vyvolává takzvanou pozdní tvorbu pigmentu a tedy všem dobře známé opálení. To se dostavuje po 2 – 3 dnech od vystavení kůže slunečním paprskům. Při vyšších dávkách však UVB záření způsobuje spálení. Navíc záření, které pronikne do pokožky, pak také narušuje DNA kožních buněk a může způsobit vznik nádoru.
AUDIO: Jak se chránit před sluníčkem? Hovoří kožní lékařka Darina Zelenková
„I přesto, že kůže má vybudované jisté obranné mechanizmy, je zapotřebí se před účinky záření chránit. Ochranný prostředek by přitom měl mít jak UVA tak UVB filtr. Pokud si s jeho výběrem nevíte rady, v Lékárně vám ochotně pomohou. To platí i pro ošetření kůže po slunění,“ radí PharmDr. Veronika Orendášová z lékáren BENU.
Slunce má největší sílu mezi 11. a 14. hodinou. Jeho intenzita stoupá o 4 % s každými 300 metry nadmořské výšky a je až 5krát silnější v tropech než ve Skandinávii. Některé situace mohou účinky záření ještě zesílit. Odrazy od písku, vodní hladiny či sněhu zvyšují množství záření dopadajícího na kůži. Nevhodné je také osychání na slunci. Mokrá pokožka totiž umožňuje zvýšený průchod paprsků.
Kožní nádory nejsou jen melanom
Tím největším nebezpečím, které nám může UV záření způsobit, je vznik zhoubného nádoru kůže.
„Tím nejlepším způsobem, jak se vyhnout fatálním důsledkům tohoto onemocnění, je kromě ochrany před UV zářením pravidelná kontrola znamének u dermatologa, která by měla proběhnout jednou ročně, pokud lékař neurčí jinak,“ říká PharmDr. Veronika Orendášová.
Sluncem ne/políbená – tipy a zásady pobytu na sluníčku
Jaký jste fototyp?
Základní fototypy jsou čtyři, od nejsvětlejšího po nejtmavší. Podle něj je pak vhodné vybírat si odpovídající opalovací prostředky: Svoji kůži chraňte, i když si myslíte, že se skvěle opalujete!
Odborníci doporučují se namazat krémem 15 – 30 minut před tím, než se slunci vystavíte. Pečlivě ale dbejte na místa, která často zůstávají nechráněna – ušní lalůčky, krk, podkolenní jamky, nárty, okolí očí. U mužů pleš, u žen dekolt.
Nepříjemným spáleninám se můžete vyvarovat pomocí následujících rad – pravidelně mazat opalovacím krémem v intervalu 2 až 3 hodin. I pocení snižuje účinnost opalovacího krému, stejně jako např. otírání ručníkem. Množství krému na ochranu, na obličej by měla postačit polovina čajové lžičky, pro celé tělo pak zhruba dvě polévkové lžíce. Přímé sluneční záření mezi 11. a 15. hodinou je nebezpečné a může vaší pokožce spíše uškodit.
Úplně světlé typy by měly vždy sáhnout po čísle 50.
Na slunci to nekončí
Krémy po opalování by měly pokožce doplnit chybějící vlhkost a pružnost. Pokud jste se přece jen spálili, využijte chladivých gelů, které zmírní následky popálení a kůži i vám uleví.
Nezapomeňte chránit svá ústa balzámem na rty s ochrannou před UV zářením.
I pokožka hlavy se snadno spálí, noste proto přikrývku hlavy.
Okolo očí je velmi tenká vrstva kůže, nezapomeňte ji namazat vysokým faktorem, popřípadě si oči chránit slunečními brýlemi.
Dětem pořiďte speciální oděvy s UV ochranným faktorem (UPF).
AUDIO: Pár rad k ochraně pře prudkým sluncem nám sdělí lékárnice. Veronika Orendášová.