Na nutnost preventivních prohlídek očí upozorňuje Světový den zraku
Každý rok připadá Světový den zraku na druhý čtvrtek v říjnu. Úkolem letošního 9. října je připomínat důležitost preventivního vyšetření. Pravidelně navštěvuje očního lékaře méně než třetina obyvatel ČR, 30% žen a 25% mužů.
Nejčastějšími zrakovými vadami jsou krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus, které je dnes možné díky moderním technologiím ve většině případů úplně odstranit. U většiny vad zraku je přitom čas velmi důležitý faktor, pokud se vada neodhalí v raném stádiu, může být už pozdě.
Pro zdraví očí jsou nezbytné preventivní kontroly už od dětství
Pacienti bohužel stále podceňují preventivní prohlídky a pravidelné kontroly u oftalmologů. Zvláště děti jsou ohroženy tupozrakostí, která má za následek zásadní zhoršení vidění jednoho z očí. Přitom tato vada je v dětství snadno řešitelná pomocí speciálních cvičení a tréninku tupozrakého oka. Nezbytné je podchytit onemocnění ideálně ve věku do 4 let. Preventivní vyšetření zraku dětí je závislé na aktivitě jejich rodičů.
Pacientům v Česku se dostává světových metod v očních operacích
Oční operace dioptrických vad zažívají technologický pokrok. „Zvýšený zájem přichází také ze strany pacientů, jen v České republice bylo dosud odoperováno přibližně 200 000 lidí,“ upozorňuje primářka pražské oční kliniky MUDr. Lucie Valešová.
AUDIO: Nové operační postupy v očním lékařství objasní primářka pražské oční kliniky Lucie Valešová.
Dbejme na prevenci a navštěvujme pravidelně očního lékaře
Roste počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu. Nejčastěji postihuje obyvatele starší 65 let, kdy je vyměněna nitrooční čočka.
“Rádi bychom při této příležitosti vzdělávali širokou veřejnost o očních onemocněních a tak je upozornili na možnosti prevence. Vždyť návštěvu očního lékaře mají zdarma. Přitom této možnosti nechat si odborně zkontrolovat zrak využívá jenom velmi malé procento české populace,” říká prof. Pavel Kuchynka, přednosta Oftalmologické kliniky FN Královské Vinohrady.
Je-li vám více než 40 let, a máte-li pocit, že nevidíte tak dobře jako dříve, měli byste navštívit svého očního lékaře. Na prohlídku můžete dorazit i bez doporučení svého praktického lékaře. Dojde-li oční lékař k názoru, že je potřeba návštívit specializované pracoviště, doporučí Vám nejbližší oftalmologické centrum nebo kliniku. Každý oční lékař je schopen pomocí oftalmoskopu vyšetřit stav sítnice na přítomnost krvácení nebo jiných patologických zmen, posoudit stav cév, vyloučit přítomnost diabetické retinopatie, cévního uzávěru, jizev atd.
Na specializovaných očních klinikách pak lze pacienta vyšetřit např. pomocí optické koherenční tomografie (OCT). Ta se používá k vyšetření sítnice, cévnatky, zrakového nervu i rohovky. OCT tak pomáhá rozpoznat onemocnění, jakými jsou věkem podmíněná makulární degenerace nebo zelený zákal. Všechny tyto choroby je v současné době možno léčit více způsoby – seznam oftalmologických center ve vašem okolí naleznete na webových stránkách http://www.cvrs.cz/ac-prehled.php
AUDIO: Ptali jsme se profesora Pavla Kuchynky,jak se operuje šedý zákal a doktor Miroslav Veith, nám řekl něco o degeneraci makuly.
Světový den zraku přinese bezplatné vyšetření přímo na ulici
ve čtvrtek 9. 10. na brněnském Náměstí Svobody od 10 do 17 hodin se měří bezplatně zrak. Výsledek zhodnotí přítomný lékař či optometrista, který doporučí, co je pro oči nejvhodnější.