Pohyb a cukrovka

Pohyb je pro diabetiky prospěšný – snižuje krevní tlak, zlepšuje krevní tuky, stoupá hladina prospěšného HDL cholesterolu a dochází k poklesu glykémie, což vede ke zlepšení kompenzace cukrovky.

Pohyb také krátkodobě snižuje chuť k jídlu a omezuje chuť na tučná jídla.

  • Doporučuje se cvičení  3–4x týdně po dobu 45 minut.
  • Podobný účinek se dosáhne i při cvičení 2x nebo vícekrát denně po dobu 10-15 minut.
  • Před cvičením se vyplatí zařadit krátké cvičení o nízké intenzitě a protáhnout se strečinkovou formou. Strečink a důkladné vydýchání by mělo cvičení uzavírat.
  • Pravidelná pohybová aktivita především potlačuje depresi a úzkost.

 

Hypoglykémie

Hypoglykemické stavy během cvičení se týkají především diabetiků 1. typu. Diabetici 2. typu nebývají při cvičení hypoglykémií ohroženi, protože jejich problémem je inzulinová rezistence, při které pravidla zůstává zachována alespoň částečná schopnost produkce inzulínu. Přesto by si měl i diabetik 2. typu pravidelně měřit glykémie před a po cvičení,
v případě potřeby i během výkonu.

Hypoglykemie je stav, kdy dojde k přílišnému snížení hladiny cukru v krvi (pod 3,3 mmol/l). Většinou jde o podání příliš vysoké dávky inzulínu spolu s nedostatečným příjmem jídla, vynechání/zapomenutí jídla, příliš intenzivní fyzická zátěž nebo konzumace alkoholu.
„Léčba hypoglykémie spočívá v podání rychle vstřebatelných sacharidů. Cukry slouží k překlenutí akutní hypoglykemie, následně je nutné podat komplexní sacharidy, nejlépe s nižším glykemickým indexem (celozrnné pečivo, celozrnný chléb, celozrnná sušenka, těstoviny, apod.), z nichž se energie uvolňuje postupně a hladina krevního cukru se stabilizuje,“ radí obezitolog MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D.

Hyperglykémie je vysoká hladina krevního cukru, tj. nad 11 mmol/l. Hyperglykémie vzniká v důsledku nedostatku inzulínu.

Pokud si diabetik před cvičením naměří glykemii 15 mmol/l, neměl by vůbec cvičit.
Adrenalinové sporty jsou pro diabetiky nevhodné  – jsou vhodné aktivity s převažující aerobní aktivitou. Patří sem chůze, jízda na kole nebo na rotopedu, plavání, aqua aerobik, běžky, tenis, badminton, apod. Také severská chůze (nordic walking). Jde o chůzi s použitím hůlek, díky kterým se do pohybu zapojuje celé tělo.
Běh není vhodný pro osoby s nadváhou nebo obezitou, periferní neuropatií nebo nízkou fyzickou zdatností.

Všeobecně by se diabetici měli vyvarovat sportů, u nichž může mít hypoglykemie fatální následky – horolezectví, parašutismus, motoristika či potápěčství.

Vhodná obuv pro zamezení syndromu diabetické nohy
Jde o postižení tkání nohou u kotníku, které se projevuje špatně se hojícími defekty. Jsou jím ohroženi především pacienti s těžkou periferní neuropatií a různým stupněm ischemie dolních končetin. Správná obuv je stěžejní i proto, že mnoho problémů je způsobeno nesprávnou obuví s následnými otlaky.

Jak má vypadat správná obuv?

  • Boty mají být uzavřené, aby se snížilo riziko poranění nohy.
  • Bota nesmí být příliš těsná nebo sešněrovaná, na závadu je i obuv s přezkami, kde hrozí otlaky.Pozor také na funkční švy.
  • Obuv musí být tvarovaná tak, aby byla dostatečně široká v prstové části. Pokud diabetik má současně i ortopedické problémy (deformity prstů, bolesti v oblasti příčné klenby, vbočený palec, atd.), je nutné volit do obuvi i vhodné korektory a speciální stélky.
  • Obuv musí mít pevný a správně tvarovaný opatek, který zajistí správnou oporu paty (kolmé postavení paty) a stabilitu při chůzi.
  • Obuv musí být vybavena anatomicky tvarovanou vkládací stélkou, do každého páru bot patří jedny stélky.
  • Velmi vhodné jsou boty s antibakteriální a protiplísňovou úpravou.

Je také nezbytné si pravidelně nohy kontrolovat a správně je ošetřovat.

AUDIO: Jak by měli správně diabetici cvičit, poradí obezitolog MUDr. Petr Hlavatý, Ph.D, odborný garant iniciativy Vím, co jím a piju

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář