Diabetes mellitus: „tichý zabíječ“

Diabetes mellitus zkracuje život průměrně o 8-10 let, v odborné literatuře bývá označován jako „tichý zabíječ“.

Cukrovka je onemocnění způsobené nedostatkem inzulinu nebo jeho sníženou účinností. Typicky se projevuje žízní, častým močením a zvýšenou hladinou cukru v krvi. Tuto nemoc mohou vyvolat geny, ale i špatná činnost slinivky břišní, obezita nebo vysoký krevní tlak.

 

Cukrovka (Diabetes mellitus, úplavice cukrová) je onemocnění, kterým trpí miliony lidí na celém světě. První zmínky o tomto onemocnění pochází již ze starověkého Egypta z roku 1500 před n.l. V 17.století byla cukrovka odborně popsána a bylo zjištěno, že moč většiny nemocných byla sladká, protože při onemocnění dochází ke zvýšené hladině cukru v krvi (hyperglykémie) a cukr se dostává také do moči (glykosurie).

Množství cukru v krvi reguluje hormon inzulin. Je-li inzulinu v těle nedostatek, propuká cukrovka 1. typu, která se objevuje především v dětství či mládí. Při nedostatečné citlivosti tkání na inzulin nastává cukrovka 2. typu, která je typická pro starší a obézní lidi.

 

Oba typy cukrovky jsou zapříčiněny nedostatečným působením hormonu inzulinu v cílových buňkách. Sníží se transport cukru do buněk, které tak trpí nedostatkem energie, a proto se zvyšuje uvolňování cukru z jater. V játrech cukr vzniká buď novotvorbou, nebo štěpením zásobní látky glykogenu. Hladina cukru v krvi se dále zvyšuje. Pokud zvýšená hladina cukru v krvi působí na lidský organismus velmi dlouhou dobu, způsobuje některých tkání a orgánu, tzv. pozdní komplikace cukrovky.

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahradit u potvrzeného diabetu, těhotenského diabetu nebo i v době léčby poúrazových stavů či operacích. Inzulín se obvykle podává injekční formou buď pod kůži, intravenózně nebo výjimečně do svalu.

Vědci zkoumají možnost léčit diabetes pomocí kmenových buněk. Za posledních patnáct let byla na trh uvedena řada zcela nových přípravků. Již nyní mají lékaři i pacienti k dispozici přibližně 1 000 terapeutických možností pro léčbu cukrovky a očekává se, že za dva roky se toto číslo zdvojnásobí.

 

Více k tomu poví profesor Milan Kvapil,  přednosta II. interní kliniky LF UK, FN v Motole a předseda České diabetologické společnosti.

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář