Dlouhodobý stres může oslabit imunitu. Zbavte se ho včas!
Stres je považován za jedno z největších rizik 21. století. Samozřejmě, určitý stres je normální, a dokonce užitečný. Pomoci může v situacích, kdy potřebujeme rychle zareagovat nebo tvrdě pracovat.
Pokud stres ale trvá příliš dlouho nebo je mu organismus vystaven často, účinek je vesměs negativní. Akutní neboli krátkodobý stres je okamžitá reakce organismu na náročnou situaci, přičemž k regeneraci dochází obvykle velmi rychle. Naproti tomu dlouhotrvající (chronický) stres má důsledky zcela opačné.
Příznaky dlouhodobého stresu:
bolesti hlavy,
nevolnost,
bolesti v zádech,
poruchy spánku.
Zbavte se napětí
Navíc může přemíra stresu časem oslabit imunitní systém. To naše tělo ale negativně ovlivňuje v boji proti nemocem a stojí i za vznikem řady degenerativních onemocnění, jako jsou nemoci kosterní a svalové soustavy, lymfatického systému, poruchy krvetvorby, atd. Stres také zhoršuje stávající zdravotní problémy a má vliv na psychiku, kdy se cítíme náladoví, v napětí či depresi.
Stres jako nepřítel srdce
Z ještě vážnějších poškození stres způsobuje zejména o rozvoj aterosklerózy, tedy kornatění tepen, a vyšší riziko srdečního infarktu. Zde jsou příčinou trvale zvýšené hodnoty krevního tlaku, které poškozují cévní stěnu. A tuk, cukr a krevní destičky zase ucpávají cévy. Za zmínku stojí také kortizol, hormon produkovaný kvůli stresu. Ten snižuje účinek inzulinu na buňky, a tělo následkem toho situaci vyhodnocuje jako inzulinový nedostatek. Inzulin je tedy tvořen víc a víc, což vede k vzestupu hladiny krevního cukru a rozvoji diabetu, cukrovky.
Antistresová opatření
Rady, jak si zajistit dobrý spánek, nejsou nijak neznámé nebo tajné. Jejich dodržování však i přes jejich dostupnost bývá těžké:
-dostatečně spěte
-dobře si zorganizujte práci i domácí povinnosti
-dbejte na odpočinek
-jezte střídmě – ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, méně tuků a cukrů a naopak hodně
vody, to je recept na zdravou stravu
-sportujte – přiměřeně unavené tělo si bude chtít spíše odpočinout
-omezte kouření a pití alkoholu
Pokud máte se spánkem i nadále problémy, neváhejte se svěřit odborníkovi, nejčastěji v takových případech pomáhají psychologové.