Problém zvaný endometrióza
Endometrióza je gynekologické onemocnění, při kterém dochází k růstu endometrií (částečky děložní sliznice), které se objevují mimo děložní dutinu, kde v normálním případě nemají co dělat.
Během menstruace reagují na signály ženských hormonů. V určitých místech pak dochází ke krvácení a chronickému zánětu. Ten vyvolává bolest různé intenzity. Dalšími následky mohou být srůsty či jiné komplikace.
Endometrióza se obvykle projevuje:
- menstruací, která bolí a často trvá déle než obvyklých pět dní (50–90 % žen)
- bolestivým pohlavním stykem (25–50 %)
- neschopností otěhotnět (20–50 % postižených)
Je tady jasné, že onemocnění zasahuje do osobnosti ženy, do jejího sexuálního i partnerského života i do celkové kvality jejího života. V průběhu léčby prožívají některé nemocné ženy řadu strachů a úzkostí, především strach z neotěhotnění. Nejčastější reakcí žen na náročnou léčbu je deprese, která se projevuje poruchou spánku, žena se neraduje, sebehodnotí se a má nechuť k jídlu. Zde už je zapotřebí, aby gynekolog spolupracoval s psychologem, psychoterapeutem nebo s psychiatrem.
Endometrióza se týká zhruba každé desáté ženy v plodném věku, přesto je těžké ji odhalit. Léčebné snahy směřují k úlevě od bolesti ,ke zmenšení nebo vymizení ložisek choroby a ke zlepšení kvality života pacientky.
Lékař s pacientkou probere její problémy a při podezření na endometriózu ji pošle na specializované oddělení. K potvrzení nemoci je totiž zapotřebí operačního vyšetření, a to laparoskopie.
Laparoskopií lze prohlížet všechny orgány v oblasti břicha a pánve. Pacientka je uvedena do celkové narkózy a je jí proveden malý řez v pupeční jamce, kterým se vsune optický přístroj laparoskop. Ten je opatřen kamerkou a světlem pro přehledné prohlížení orgánů. Největší výhodou laparoskopie je, že lze provádět chirurgické zákroky bez otevření břicha.
Lékaři nejčastěji první endometriózu odstraní chirurgicky a poté nasadí hormonální léčbu, aby se endometrióza dále nešířila.
A proto nepodceňujte dlouhodobé bolesti břicha a podbřišku a běžte se poradit se svým gynekologem.
Mnoho lékařů při problémech žen jako je neplodnost nebo dlouhodobá bolest v podbřišku na možnost endometriózy zapomíná. Proto je vhodné se zeptat, zdali by to nemohla být právě ona, co způsobuje vaše problémy.
Kdo je na onemocnění náchylný, jak se chová v těle ženy, ohrožuje těhotenství?…na tyto otázky odpovídá primář Robert Hudeček, z gynekologicko-porodnické kliniky Brno
Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.
Ptala jsem se i Ludmily Hamplové, která v 18.ti letech onemocněla a změnil se jí zcela život.
Záznam rozhovoru si poslechněte ZDE.
Další informace najdete na www.bolestivamenstruace.cz
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz