Trápí vás neprůchodné žlučovody? Uvolnit je dokáže i endosonografie!
Mnoho z nás trápí zažívací potíže – nadýmání, nechutenství, zácpa či průjem, u některých zánětů a nádorů i krvácení. Velmi často využívají gastroenterologové při vyšetření i pro zákrok endoskopické metody – umožňují dostat se pomocí ohebné trubice (endoskopu) dovnitř trávicího traktu. Jedna z nich, endosonografie, propojuje endoskopii s ultrazvukem.
Co je endosonografie
Malá ultrazvuková sonda je umístěna na konci endoskopu a ten ji nese zažívací trubicí. Přiložením sondy na stěnu trubice je skrz její stěnu vidět na orgány, které na ni naléhají. Používají se velká zvětšení pro detailní obraz.
Blíže zkoumá onemocnění jícnu, žaludku, slinivky, žlučovodů, jater a okolí všech orgánů zažívacího traktu.
Endoskop
Endoskop se skládá z ohebné trubice, na konci je umístěn čip, kterým se snímá endoskopický obraz. Vně jsou zdroj světla a obrazovka. Do kanálku lze vkládat různé instrumenty (kleštičky, jehly, injektor, apod.), které slouží k diagnóze i terapii. Při těchto výkonech se například odstraňují polypy, kameny ze žlučových cest, ošetřují se jícnové varixy, hemoroidy, zprůchodňují se nádorem zúžené části trávicí trubice, atd.
Použití endosonografie
„Endoskopem můžeme prostrčit například tenkou jehlu a odebrat vzoreček z nádorové tkáně pro další vyšetření. Přesné zobrazení nám umožňuje vybrat cestu pro jehlu tak, abychom se vyhnuli cévám a dalším orgánům, které nechceme poškodit,“ vysvětluje postup vedoucí lékař Gastroenterologického centra Nemocnice Na Homolce MUDr. Karel Mareš.
Endosonografie je podle něho zcela nezbytná při stanovování rozsahu rakoviny slinivky i dalších druhů rakovin zažívacího traktu. „Jsme schopni popsat, jak je nádor velký, zda a jak prorůstá do cév nebo do okolních orgánů. Tím zjistíme, zda se dá operovat či nikoliv, “ říká MUDr. Mareš.
Drenáž žlučovodů
Žlučovody protéká žluč z jater do dvanáctníku (počáteční části tenkého střeva). Mohou být však zúženy nebo zablokovány žlučovými kameny či prorůstajícím nádorem a přerušeny při operaci. Proto žluč špatně nebo vůbec do dvanáctníku neodtéká. Postižený člověk má žlutě zabarvenou kůži i sliznice a často trpí bolestmi.
Dá se to vyřešit pomocí takzvané ERCP. Lékař prohlíží oblast pomocí rentgenu a endoskop mu slouží jako pracovní nástroj. Endoskop se zavádí do dvanáctníku do místa, kde ústí žlučovod. Žlučovod se naplní kontrastní látkou, která je na rentgenu dobře viditelná. Lékař tedy vidí na obrazovce přesný průběh žlučových cest včetně překážek. Ucpané žlučové cesty pomocí nástrojů v endoskopu vyčistí a zprůchodní.
Pokud se z nějakého důvodu nedá ERCP provést – je potřeba odvést žluč z jater jinam. Doposud se to řešilo napíchnutím žlučovodů jehličkou zvenku přes kůži a pak se stejnou cestou vyvedla trubička ven. Trubičkou odtékala žluč do stomického sáčku, který měl pacient trvale připevněn na těle. Sáček však pacienta omezuje v pohybu, může být zdrojem infekce.
Právě proto se provádí endosonografie. Žlučovody se drénují místo přes kůži ven dovnitř do žaludku – žluč tedy odtéká ze žlučovodu rovnou do trávicí trubice, kde se spotřebovává při trávení. Nemocný nemá stomický sáček a odpadají mu tak problémy s tím spojené. „Může klidně v noci spát bez obav, že by se mu žluč při nějakém nekontrolovaném pohybu vylila do postele, může se bez omezení pohybovat. Zákrok mu tak umožní žít mnohem kvalitnější život,“ podotýká lékař Mareš.
Výkon se provádí v celkové anestezii. Pod ultrazvukem lékař přesně zacílí jehličku tak, aby se vyhnul všem cévám, propíchne stěnu žaludku, pouzdro jater, parenchym (vlastní funkční tkáň) jater, až se dostane do žlučovodu. Jehličkou prostrčí ohebný drátek a ponechá jej ve žlučovodu. Po něm pak propálí kanálek a do něj vloží trubičku tak, aby propojil žlučovod se žaludkem. Žluč pak volně odtéká přímo do žaludku.
Metode se dá použít i při onemocnění slinivky, kdy nelze z nějakého důvodu drénovat slinivkový vývod (nádor, kámen). Slinivka se podobně propojí se žaludkem nebo dvanáctníkem.
Co obnáší endosonografie a jak uleví pacientovi, to vysvětluje vedoucí lékař Gastroenterologického centra Nemocnice Na Homolce MUDr. Karel Mareš (foto)
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz