Černý kašel je závažné a vysoce infekční onemocnění!
V posledních letech se stále více hovoří o problematice černého kašle. Jde o onemocnění, o kterém si odborníci mysleli, že v zemích, kde se provádí očkování v dětském věku, je již minulostí. Opak se stal pravdou. Počet onemocnění černým kašlem rychle stoupal a díky tomu bylo u nás přistoupeno i k očkování dětí ve věku jedenácti let.
Černý kašel nebo také dávivý kašel (pertusse) je onemocnění bakteriálního původu. Dá se tedy se léčit antibiotiky. Je však velmi zrádné v tom, že na počátku vypadá jako běžné virové onemocnění horních cest dýchacích a ani rychlé laboratorní testy zánětu neukazují, že by se mohlo jednat o bakteriální onemocnění. Protože téměř 90 % onemocnění horních dýchacích cest je virového původu, léčí se v naprosté většině na začátku jen podle příznaků. Jde o tzv. katarální stádium.
Když se rozvinou typické příznaky černého kašle tj. záchvatovitý dusivý kašel, při kterém postižený až zmodrá („černý kašel“), často i zvrací („dávivý kašel“) je již na léčbu antibiotiky pozdě. Jde už o stádium záchvatovité, které se nepodaří antibiotiky ovlivnit. Kašel potom postiženého trápí i několik měsíců. Musí se tlumit, aby byl člověk vůbec schopný běžně fungovat, spát apod. Nemocný sice antibiotika dostane, ale ta ho jen zbaví bakterie, aby ji dále nešířil. Bakterie sama před tím již totiž působila na organismus řadou svých toxinů (jedů), které způsobují uvedené příznaky.
Černý kašel je sám o sobě onemocnění velmi nepříjemné. Bohužel v některých případech je průběh tak těžký, že může pacienta ohrozit i na životě. Může dojít k řadě komplikací, k nejtěžším patří krvácení do mozku, porucha funkce plic, těžké plicní záněty, poruchy funkce mozku. Může se vyskytnout i celá řada komplikací méně těžkých, avšak i tak nepříjemných, jako je natržení jazykové uzdičky, výhřez konečníku, porucha metabolismu při zvracení a jiné.
Jedinou prevencí je očkování. Děti jsou očkovány již v kojeneckém věku. Avšak ke smrtelným případům došlo u dětí dosud neočkovaných, které se černým kašlem nakazily ve svém okolí od dospělých osob. V současné době je doporučováno i u dospělých osob alespoň 1x za život.
Primářka Hana Roháčová z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce už vysvětlí, jak černý kašel dokáže zkomplikovat život a co proti němu pomáhá. Rozhovor si poslechněte ZDE
Počet onemocnění černým kašlem u nás dramaticky roste!
Černý kašel může postihnout každého z nás. V roce 2012 bylo u nás zaznamenáno 738 případů onemocnění, tedy více než dvojnásobný nárůst počtu hlášených případů oproti roku 2011. Dosavadní údaje naznačují, že letos dojde k překročení počtu nemocných z roku 2012.
Nejvíce nemocných a hospitalizovaných je dlouhodobě registrováno u dětí a dospívajících do dvaceti let věku. Počet nemocných černým kašlem však narůstá i u populace produktivního věku a u seniorů. Onemocnění se tak nevyhýbá ani těm nejstarším z nás: v roce 2010 byl nejstarším potvrzeným případem černého kašle dokonce 99letý pacient.
Právě adolescenti a dospělí jsou hlavním zdrojem onemocnění pro nejmenší, dosud neočkované děti. Pro tyto děti může být průběh onemocnění černým kašlem nejzávažnější: od roku 2005 zemřely v ČR v souvislosti s černým kašlem již 4 neočkované děti ve věku do čtyř měsíců. Právě nejbližší rodina (matka, otec, sourozenci a prarodiče) bývá nejčastějším zdrojem onemocnění pro nejmenší děti. Novorozenec se tak může černým kašlem nakazit již v porodnici například od své maminky či jiných osob ve své blízkosti.
Po očkování u většiny lidí vydrží ochranné protilátky asi 3 – 5 let, ale zůstává tak jedinou a nejlepší prevencí onemocnění.
Lékařky Kateřiny Fabiánové z oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu se ptáme, kdo je nejohroženější skupinou a zda očkování nás chrání po celý život? Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz