Nemoci z rozkoše hrozbou 21. století?!

Nemoci z rozkoše nebo také amorův otrávený šíp, tak jsou od nepaměti nazývány pohlavně přenosné choroby, které lidstvo provázejí více jak 500 let. Ani dnešní doba na tom není o nic lépe. Uvolněné mravy, nechráněný pohlavní styk, časté střídání sexuálních partnerů, to vše vede k šíření pohlavních nemocí.

Kapavka, syfilis, hepatitida, chlamydie, HIV jsou nejznámější pohlavně přenosná onemocnění a mohlo by se zdát, že u nás je tato otázka okrajová. Bohužel opak je pravdou. „Z vlastní dlouholeté praxe musím říci, že pohlavní onemocnění je rozhodně téma, kterému je třeba věnovat pozornost,“ uvádí profesorka Jana Hercogová z pražské fakultní nemocnice Na Bulovce a doplňuje, že čím více budou lidé informovaní o vzniku, přenosu a prevenci pohlavních chorob, tím snadněji si všimnou případných důležitých maličkostí a příznaků v případě nákazy.

Současným pohlavním onemocněním číslo jedna jsou genitální bradavice.V posledních 10 letech vzrostl výskyt onemocnění genitálními bradavicemi o více jak 70%. Celosvětově je tímto virem zasaženo více jak 630 miliónů lidí.Jde o virové onemocnění, které vzniká nákazou lidskými papilloma viry (tzv. HPV virus) a bohužel se to týká celé populace od dětí po dospělé. Tedy ne jak by se mohl někdo domnívat pouze sexuálně aktivních jedinců, ať již heterosexuálů nebo homosexuálů, i když ti jsou samozřejmě nejvíce rizikovou skupinou.

Genitální bradavice postihují jak ženy, tak muže a velmi často mohou vést k omezení sexuální aktivity. Mohou vést až ke vzniku depresí. U těhotných žen, trpících tímto onemocněním, pak může dojít k přenosu na novorozence a to může způsobit jeho ohrožení na životě. Prof.Hercogová dodává: „Genitální bradavice se přenášejí téměř výlučně pohlavním stykem, kde nejde pouze o vaginální pohlavní styk, ale k přenosu může dojít i při tzv. pettingu, nebo análním, či orálním sexu. Inkubační doba se pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců, ale může být i několik let a nejsou výjimečné případy, kdy infekce v různých stádiích přetrvává v organizmu po celý život. Mezi nejvíce postižené skupiny patří mladé ženy okolo dvacátého roku věku a homosexuálové.“

AUDIO: Pohlavně přenosná onemocnění a jejich výskyt vysvětlí profesorka Jana Hercogová z pražské fakultní nemocnice Na Bulovce

 

Prevence je vždy lepší než léčba

Dalo by se říci, že jedinou spolehlivou ochranou proti onemocnění je sexuální abstinence. Nicméně žijeme v reálném světě, a tak je důležité vyvarovat se promiskuity a dodržovat hygienu. Pokud dojde k nákaze jednoho z partnerů, měl by se nechat vyšetřit i partner druhý. „Má-li pacient podezření, že se nakazil, pak samotnou léčbu předchází nejprve klinické vyšetření,“ popisuje léčebný postup prof. Hercogová a pokračuje: „Velmi často se provádí tzv. venerologická anamnéza, neboť genitální bradavice jsou mnohdy vedlejším nálezem při vyšetřování jiných sexuálně přenášených infekcí. Na základě výsledků vyšetření pak lékař doporučí nejvhodnější léčebný postup.“

 

„V České republice se využívá lokální léčba např. kryoterapií tekutým dusíkem, kyselinou trichloroctovou nebo chirurgicky, či CO2 laserem,“ vyjmenovává druhy léčby prof. Hercogová a dodává, že na český trh dorazila poměrně účinná léčebná metoda, s vysokou úspěšností využívaná v USA a v západních státech, 10% mast s obsahem tzv. sinecatechinů. Jsou to čištěné extrakty ze zeleného čaje s protizánětlivými a protivirovými účinky. Výhodou této léčby je vysoká účinnost a možnost aplikace doma. Přináší také výhodu naprosté intimity a soukromí.

AUDIO: Michal Halaška docent Gynekologicko-porodnické kliniky FN Motol objasní způsob nákazy HPV virů a možnosti léčby.


AUDIO: O sexu a o pohlavních chorobách promluví primářka sexuologického oddělení FN Brno Petra  Sejbalová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář