Jak vyzrát na nachlazení
Nastupující podzim nám vlivem změny počasí přináší různé zdravotní neduhy. V tomto období se často setkáváme především s nachlazením. Nevybírá si ani dle věku či pohlaví, ale ani dle kondice a obranyschopnosti člověka. „Průměrný dospělý člověk se nachlazením nakazí dvakrát až třikrát ročně, průměrné dítě šestkrát až dvanáctkrát ročně,” říká MUDr. Věra Budková.
AUDIO: Jak léčit nachlazení- poví lékařka Věra Budková.
Běžné nachlazení je přenosné kapénkovou cestou – hlenem z dýchacích cest, který se dostává v drobných kapičkách do vzduchu. Nákazy jsou početnější ve studeném počasí a při nízké vlhkosti vzduchu. Mezi symptomy patří kašel, bolesti v krku, rýma a horečka. Symptomy obvykle ustupují do sedmi až deseti dnů, některé však mohou trvat až tři týdny. Nachlazení mohou způsobit více než dvě stovky virů. Nejběžnější příčinou nemoci je nákaza rhinovirem. Na nachlazení neexistuje žádný lék, lze však léčit jeho symptomy. Jde o nejčastěji se vyskytující infekční onemocnění u lidí.
Nejběžnějšími místy přenosu viru vzdušnou kapénkovou cestou jsou centra denní péče a školy, a to v důsledku těsné blízkosti mnoha dětí s oslabenou imunitou. „V období vyššího výskytu respiračních nákaz nedoporučuji návštěvu zábavních center či kulturních akcí. Ale neznamená to sedět doma. Naopak. Vhodnější je pobyt venku – procházky, ale i zimní sporty. Děti obvykle kvůli „špatnému“ počasí nechodí ven, přitom právě pobyt venku a otužování ve všech formách patří mezi nejsmysluplnější prevence,“ říká MUDr. Kettmannová a dodává „Ze seniorů jsou nejvíce ohrožené babičky a dědečkové, kteří hlídají své vnouče a jsou tak v kontaktu se školkovými infekty. U starších lidí s chronickým onemocněním mohou mít komplikovaný průběh. Pro ně je homeopatická prevence ideálním řešením”.
V rámci rychlého uzdravení je v současné době přemíra léčby antibiotiky a antipyretiky, které v sobě nesou nežádoucí účinky pro náš organismus. „Antibiotika by v žádném případě neměla být indikována na tato virová onemocnění. Zde přichází právě na řadu účinná léčba homeopatickými léky, předepsaných dle přesných akutních symptomů,” doplňuje MUDr Budková.
Nedávno publikovaná studie EPI3 z Francie ukázala, že při léčbě nachlazení horních cest dýchacích u lékaře homeopata bylo použito 2x méně antibiotik a antipyretik (lék na snížení teploty) ve srovnání s pacienty v péči konvečních lékařů při srovnatelném výsledku léčby.
Homeopatie je přírodní, velmi účinná a přitom zcela bezpečná léčebná metoda. Cílem a posláním homeopatické léčby je obnovení zdraví a harmonie organismu, nikoli jen potlačování nepříjemných stavů, aniž by byla odstraněna jejich příčina.
Způsob užívání homeopatického přípravku závisí na typu potíží, které přípravek léčí a na lékové formě, ve které je homeopatický léčivý přípravek k dispozici. Homeopatické léčivé přípravky se rozpouštějí v ústech (vstřebávají se do těla ústní sliznicí), nezapíjí se a je doporučeno je užívat mimo jídlo.
U kojenců a malých dětí je zpravidla možné homeopatický léčivý přípravek rozpustit v malém množství vody. I v tomto případě platí, že je třeba vždy dodržovat pokyny odborníka, obecně však lze rozpustit 10 granulí nebo potřebný počet tablet v 1 dcl kojenecké vody a podávat dítěti po lžičkách v doporučených intervalech (1 dávka = 1 lžička). Každý den se připravuje stejným způsobem nový roztok.
U běžných indikací se obecně užívá 5 granulí 1x-3x denně, u akutních stavů však může být dávkování častější, u některých onemocnění naopak méně časté. V každém případě platí, že doporučení odborníka je rozhodující a mělo by být dodrženo.
„Homeopatika při léčbě nachlazení lze kombinovat s bylinkovými čaji, odvary, inhalacemi, aromaterapií v různé podobě. Obvykle všem svým „maminkám“ doporučuji, aby používaly aromaoleje na dezinfekci ovzduší během onemocnění nebo i preventivně, když děti ve školce kašlou,” říká MUDr. Eva Kettmannová, ale také dodává: „V případě přetrvávajících teplot, bolesti hlavy, uší, dutin atd. můžeme předpokládat sekundární bakteriální infekci a v případě potvrzení zánětlivých laboratorních ukazatelů, můžeme zvažovat terapii antibiotiky.”
AUDIO: Jak vybírá pro dětského pacienta homeopatickou léčbu lékařka Eva Kettmannová?