Lidský papilomavirus se nás dotýká!

Lidský papilomavirus (HPV) je běžně se vyskytující virus který může i vážně ohrozit naše zdraví. Existuje více než 100 různých typů HPV a přibližně 30–40 z nich postihuje oblast genitálií.

 

U většiny žen a dívek virus spontánně vymizí. Pokud ne, může vést infekce virem ke vzniku rakoviny děložního čípku, předrakovinným lézím nebo genitálním bradavicím – záleží na tom, o který typ HPV jde. HPV infekce jsou převážně přechodné a časem se jich žena samovolně zbaví pomocí vlastní imunity. Skutečnost, že se někdo nakazí HPV, ještě neznamená, že nutně musí onemocnět rakovinou děložního čípku. Jen málokdy pokud infekce přetrvává a je tvořena vysoce rizikovými typy HPV, může dojít ke vzniku.

 

Preventivní péče o zdraví je u nás opomíjená a výsledkem je bohužel významně vyšší počet případů rakoviny děložního čípku a dalších HPV onemocnění, než je tomu na západ od našich hranic.

Gynekologové sice provádějí screening přednádorových stavů, který je plně hrazený zdravotními pojišťovnami, ale skoro polovina žen ke svému gynekologovi na pravidelné prohlídky jednou za rok nechodí! Přesto „Screening dokáže včas odhalit změny, které předcházejí rozvoji nádoru. Tyto změny lze velice snadno ošetřit. Je také důležité, aby gynekolog odeslal vzorky, které odebírá pacientkám při preventivních prohlídkách, do akreditované laboratoře. A to vše nestačí, proto si veškerou podporu zaslouží vakcinace proti HPV. Je důležité vědět, že s HPV infekcí se za život setká až 80 procent z nás.

 

Jako každá pohlavně přenosná nemoc má i HPV infekce svůj vliv na muže a v případě přenosu při porodu i na děti.

Má očkování význam i pro muže? A pro ženy, které již zahájily sexuální život?

Existuje několik cest, jak onemocněním způsobeným HPV předcházet. Primární prevence v podobě kondomu ale není zdaleka stoprocentní (HPV se přenáší i při nekoitálních sexuálních aktivitách, pettingu apod.) a nebo není v praxi dost dobře schůdná – to platí o sexuální abstinenci. Hlavní prevencí tak zůstává očkování.

 

Je prokázáno, že vakcíny proti HPV dokážou ženy a dívky proti rakovině chránit. Efekt je největší u těch, které dosud nezahájily pohlavní život, ale výrazný přínos má vakcína i pro sexuálně aktivní ženy.

 

Sdružení HPV College má patronku, která se vydatně stará o jeho publicitu. Je jí herečka a moderátorka Tereza Kostková. Říká, že když jí nabídku v této věci přednesli, neváhala ani minutu.. „O rakovině děložního čípku a dalších nemocech způsobovaných lidskými papilomaviry je třeba upozorňovat a chránit se. V případě žen pravidelně chodit na gynekologické prohlídky. Na rakovinu děložního čípku u nás zemřou asi čtyři stovky žen ročně, a velká část z těchto úmrtí je zcela zbytečná!” uvádí.

 

„HPV si prostě nevybírá. Cílem není strašit a bát se dát svému novému partnerovi pusu, ale je důležité znát nepřítele a účinně se proti němu chránit“– co ještě k tomu říká Tereza Kostková.(foto)

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

„Jako každá pohlavně přenosná nemoc má i HPV infekce svůj vliv na muže a v případě přenosu při porodu i na děti,“ popisuje Mudr.Tomáš Fait, jenž je v rámci HPV College garantem internetové poradny pro veřejnost.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Můžete se obrátit na www.hpv-college.cz.

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář