Hubnutí začíná v hlavě
Vliv psychiky na hubnutí se u jednotlivých lidí liší. U některých je její účinek zcela zásadní, jiní mají problém snížit váhu například z důvodu poruch metabolismu. Nejdůležitější je poznat psychický mechanismus, který právě jim způsobuje při snižování váhy problém, zaměřit se na něj a pokusit se jej napravit. Mechanismus bývá často spojen se stanovováním reálného cíle hubnutí, načasováním snižování váhy nebo motivací.
Proč a kdy začít hubnout?
Každý hubnoucí si nejprve musí uvědomit, proč chce zhubnout a proč se do toho pouští právě teď. Někteří lidé hubnou kvůli zlepšení zdravotního stavu, jiní z estetických či společenských důvodů.
Hubnutí je proto nejlepší načasovat na období, kdy je člověk relativně v klidu a v pohodě.
Muži versus ženy
„S hubnutím mívají větší problém ženy. Muži si s nadváhou většinou těžkou hlavu nedělají. Když však přijde na realizaci, mají obě pohlaví velké problémy svou váhu redukovat,“ vysvětluje psycholog PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš.
Jak si stanovit cíl hubnutí?
Měl by být 0,5–1 kg týdně (u zdravých jedinců). Cíl by si měli hubnoucí stanovit na několik týdnů či měsíců dopředu a co nejdříve jej začít plnit.
Pokud by úbytek na váze byl stanoven nereálně, je hubnutí předem odkázáno k neúspěchu. Ten si většina hubnoucích vztáhne k sobě a může tak dojít k pocitům viny a rozladěnosti, nehledě na možný vznik jo-jo efektu.
Jak se chovat k jídlu?
Mnozí lidé mají nevyvážený vztah k jídlu. Ten se projevuje například tendencí k přejídání, extrémně rychlou konzumací jídla nebo kompenzací stresu jídlem. PhDr. Klimeš v těchto případech doporučuje: „Nandat si na talíř pouze přiměřenou porci, tu sníst a nepřidávat si. Rychlí jedlíci by měli zkusit zpomalit tempo například porcováním stravy na malé kousky, či stravováním pomocí čínských hůlek.“
Dále je třeba zamezit bezmyšlenkovitému jedení. Nejlépe tak, že se člověk bude držet dál od jídla, aby nebylo na dosah (například nemít na stole misku se sušenkami).
Kolik motivace je potřeba?
Na začátku mívají lidé motivace k hubnutí většinou dost. .
„Hodně motivovaní lidé, někdy je lze označit až za přemotivované, se častěji pouštějí do drastických diet. Ty jsou většinou zdraví škodlivé a navíc bývají následovány jo-jo efektem,“ říká PhDr. Klimeš. Oproti tomu lidé, kteří mají realistickou motivaci a správné know-how, hubnou většinou lépe.
Hubnoucí by si měl klást reálné cíle, nepouštět se do redukce váhy amatérsky a zbrkle a zároveň poznat, jak jejich organismus a psychika reagují na jídlo. Jídlo skýtá člověku potěšení, které je třeba v době diety něčím nahradit (tzv. přestupový efekt). Je proto dobré, když se za vykonané úsilí při hubnoucí něčím odmění. Například ženy potěší návštěva kosmetiky, kadeřnice nebo divadelního představení.
Jaký vliv má postupné hubnutí na lidskou psychiku?
Pokud člověk hubne pomaleji a pozvolna, tj. jeho hubnutí je zaměřeno na celkovou změnu životního stylu, a dokonce u postupně hubnoucích lidí byl dokázán výrazný ústup úzkosti, nárůst sebedůvěry a sebevědomí.
Pět kroků Žij zdravě ke zlepšení motivace
Nenadávejte sami sobě – přistupujte k hubnutí jako k pozitivní etapě svého života.
Dávejte si reálné cíle – za krátkou dobu zdravě a trvale nezhubnete.
Netajte své hubnutí – naopak uzavřete s okolím koalici proti své nadváze.
Nepouštějte stres k jídlu – zesiluje projevy hladu podobně jako nedostatek spánku.
Odměňujte se – stačí drobnost, kterou si slíbíte za dodržení svých předsevzetí.
O tom, jak správně jíst si povídáme psychologem PhDr. Mgr. Jeronýmem Klimešem.(foto)
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz