Hyperaktivní močový měchýř znepříjemňuje život
Za syndrom hyperaktivního močového měchýře/ OAB/ se mnoho pacientů stydí. Problém nesvěří svému lékaři a potíže nechávají bez léčby. Což vede k výraznému zhoršení kvality jejich života. Syndrom je přitom většinou dobře léčitelné onemocnění.
Někteří si myslí, že jde o „onemocnění starých žen“. Sice postihuje do šedesátky častěji ženy, poté se ale poměr žen a mužů vyrovnává a později převládá u mužů. Souvisí tedy s věkem, s tělesnou hmotností, depresemi, užíváním alkoholu a kofeinu.
Jak se OAB projevuje?
Základním příznakem je urgence s nebo bez urgentní inkontinence moči, která je obvykle doprovázena častým nucením na močení během dne či noci.
Postižení omezují cestování a aktivity a plánují své činnosti s ohledem na možnost se vymočit. V některých případech ztratí zaměstnání nebo mají rodinné problémy. Často mají pacientky problém v sexuálním životě nebo s hledáním partnera. Syndrom je propojen i s dalšími zdravotními problémy – s častými infekcemi močových cest a kožními infekcemi.
Je důležité navštívit lékaře
Mnoho lidí svůj problém neřeší. Někteří nevědí, kde pomoc hledat nebo se domnívají, že se obtíže nedají léčit. Dalším důvodem je stud. Přitom je důležité vyloučit jiná onemocnění s podobnými příznaky, která mohou mít daleko závažnější průběh a následky.
Lékařskou pomoc mohou pacienti vyhledat v ordinaci urologa, gynekologa nebo praktického lékaře. Vyšetření se není třeba obávat, lékař zjistí osobní údaje související s příznaky a souvislosti s jinými onemocněními. K posouzení příznaků slouží i tzv. mikční karty, do kterých si pacienti zaznamenávají množství vypitých tekutin, frekvenci močení a množství moči po dobu nejméně tří po sobě jdoucích dnů. Také se provádí vyšetření moči. Následuje tělesné vyšetření, včetně zhodnocení velikosti a povrchu prostaty pohmatem přes konečník u mužů a u žen gynekologické vyšetření.
Jak probíhá léčba?
Lékaři doporučují úpravu životního stylu – omezení kořeněných jídel. To samé platí pro citrusové plody, alkohol a kávu. Dále je třeba vypít alespoň dva litry tekutin během dne, omezit pití po 18. hodině a nepít tři hodiny před usnutím. Pacienti by také měli dbát na dostatečný příjem vlákniny k úpravě stolice a snížení tělesné hmotnosti.
Lékař může doporučit trénink močového měchýře, tedy postupné prodlužování intervalů mezi močením či cvičení svalů pánevního dna. K dispozici jsou také léky, které potlačují příznaky onemocnění a prodlužují čas mezi močením.
Na trhu je nový lék, který působí na receptor sympatiku, jenž má dobrý léčebný efekt a má méně nežádoucích účinků. Je vhodný pro pacientky, které dosavadní léčbu nesnášely či u kterých byl efekt léčby nedostatečný.
AUDIO: Jak nás může potrápit hyperaktivní močový měchýř a jak se léčí, to už vysvětlí přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky VFN profesor Alois Martan. Poslouchejte.