Inkontinence je dnes léčitelná porucha, nikoli tabu!
Občanské sdružení Incoforum šíří osvětu o nekontrolovatelných únicích moči; co je inkontinence, jaké jsou její příčiny, projevy a způsoby léčby. Inkontinence neboli nekontrolovatelný únik moči sužuje především ženy.
Močová inkontinence je každý nechtěný únik moč. Jde o poruchu, která může mít různé příčiny. Lékaře je třeba vyhledat ve chvíli, kdy nechtěný únik moči začne obtěžovat.
Příčin vzniku může být například nadměrná fyzická námaha- zdvihání těžkých předmětů (nevhodné pracovní zařazení), chronický kašel – u kuřáků, astmatiků, opakované porody velkých plodů nad 4000 g, obezita, operace ženských orgánů, infekce močových cest, nedostatek ženských hormonů v přechodu, nevhodné návyky v pitném, ale i vyměšovacím režimu, neurologická onemocnění a další příčiny.
Stresová inkontinence je nejčastější. Většinou jde o důsledek pánevního defektu a porodních poranění, proto začíná v plodném věku, trápí i mladé ženy a pokračuje do stáří. Projevuje se únikem obvykle malého množství moči při kašli, kýchnutí, smíchu, běhu zvedání břemen.
Urgentní inkontinence se může vyskytovat u kohokoliv, s věkem však její výskyt významně narůstá, dle různých údajů nad 50% u obou pohlaví. Projevuje se náhlým neovladatelným nucením s únikem většího množství moči. Postižené ženy musí často chodit na toaletu, někdy ovšem nestihnou doběhnout. Pouhé časté chození na toaletu, urgentní nutkání k močení a noční močení nazýváme hyperaktivní močový měchýř.
Léčba inkontinence
Cílem léčby stresové inkontinence je posílení svalového dna pánevního, kterého se dosahuje pomocí rehabilitace, elektrostimulace pánevních svalů či používáním speciálních poševních kuželů. Ty reflexně dráždí svaly k žádoucím stahům. Daleko více se však v léčbě stresové inkontinence uplatňuje operační postup. Obvykle tzv. závěsné operace, například kolposuspenze podle Burche, nebo v poslední době metoda TVT, (TOT) – metoda volně uložené pásky.
Pooperační úprava životosprávy, omezení fyzické námahy doma i v zaměstnání, jsou podmínkou pro zachování efektu chirurgické léčby.
Urgentní inkontinence a syndrom hyperaktivního močového měchýře se léčí konzervativně. Vždy ale vyžaduje aktivní přístup pacientky zahrnující úpravu životosprávy, trénink kontroly močení a podpůrné léky. Pokud inkontinentní žena nepřestane kouřit, neomezí pití kávy a nebude se přiměřeně pohybovat a cvičit, sebelepší lék její stav nezlepší. Používané léky potlačují nutkavé stahy stěny močového měchýře a tím umožňují oddálení potřeby vyprázdnění se. Většina účinných léků má ovšem vedlejší účinky, které limitují jejich použitelnost.
Konzervativní způsoby léčby vhodný pro každého
Již před 60 lety Arnold Kegel zavedl sérii cviků posilujících cíleně pánevní dno. Dnešní pohled je daleko komplexnější, soustřeďuje se na poruchy stoje a chůze v návaznosti na funkci svěračů, cvičí se celé svalové řetězce v součinnosti s posilováním svěrače a správným dýcháním. Například tzv. “ostravský protokol“ představuje akreditovaný gymnastický přístup, který sklízí nemalé úspěchy. Zejména lehčí poruchy jsou díky němu dobře zvládnutelné. Jedná se prevenci sestupu rodidel a správně zvolené cviky zlepšují i kvalitu sexuálního života. Konzervativní léčba bývá úspěšná zhruba v 50% případů.
Prevence je základ
Preventivní opatření spočívají hlavně ve zdravém životním stylu, dostatku pohybu, udržování ideální tělesné hmotnosti, nekouření, poctivém přístupu k léčbě akutních (záněty dolních cest močových) i chronických chorob (cukrovka, astma apod.) s vlivem na inkontinenci.
Močová inkontinence není normální součástí života ženy a současná medicína si s tímto problémem umí poradit.
Pro více informací navštivte www.js-partner.cz/incoforum/
Občanské sdružení Incoforum představí profesor Tomáš Hanuš, přednosta Urologické kliniky VFN, který se věnuje potížím, jak u žen, tak i u mužů.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Na Světový týden kontinence od 24.6.do 30.6. nás pozve urogynekolog Lukáš Horčička, který ve své ambulanci řeší potíže s únikem moči u žen a to nejen u těch starších.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Cílem Světového týdne kontinence je zabývat se různorodými aspekty nekontrolovatelného úniku moči a pomoci pacientům trpícím těmito poruchami.
Pozornost bude věnována kvalitě života a problematice poruch močení při dysfunkcích pánevního dna v průběhu těhotenství a po porodu, inkontinenci v dětském věku, po míšních traumatech, po operacích prostaty aj.
Praha: 24.6. – 30.6.2013
Obchodní Centrum Nový Smíchov, přízemí, Plzeňská 8, Praha 5
Brno: 26.6. – 30.6.2013
Obchodní centrum Olympia, Brno
Cílem Týdne = otevřeně hovořit na téma inkontinence moči!