jak se v zimních měsících starat o svou pokožku?
Pokožka během zimních měsíců doslova trpí. Je suchá a praská. Někdy reaguje ekzémem. Nyní používejte spíše krém na bázi oleje, než na bázi vody. Olej vytvoří na vaší pokožce ochrannou vrstvu, která v ní uchová více vlhkosti, než běžný krém.
Dejte ale pozor. Ne všechny oleje jsou vhodné pro obličej. Ideální je například avokádový, minerální, nebo mandlový olej. Naopak rostlinný olej je opravdu špatný nápad, ucpe vám póry jako beton.
Pokud je vaše pokožka nepříjemně suchá, zkuste čistící mléko, nebo jemnou čistící pěnu, tonikum bez alkoholu, či masku pro hloubkovou hydrataci. A používejte je méně často.
Naložit se v zimě do horké lázně, to je samozřejmě pohádka. Ne tak pro vaši kůži. Intenzivní teplo totiž boří lipidové bariéry v pokožce, což může mít za důsledek ztrátu vlhkosti. Raději se proto sprchujte teplou, nebo vlažnou vodou a zůstaňte v ní kratší dobu.
Skvělá je vlažná koupel s ovesnými vločkami, nebo jedlou sodou. Pomůže uklidnit kůži, která je tak suchá, že začíná svědit. Pokud by ani pravidelná aplikace hydratačního krému či zmíněná koupel od svědění nepomáhala, zajděte za svým dermatologem. Možná potřebujete speciální mléko na suchou pleť, které je k dostání jen na předpis. Kožní lékař určí, co vaše pokožka v danou chvíli nejvíce potřebuje.
Pokud budete celkově dehydratovaní, i na vaší kůži to bude znát a tekutina jí prospěje. U průměrného člověka se ale míra vypité vody na pleti nijak zásadně neodrazí. Přesto je ale dostatek vody velmi důležitý. Takže nehledě na to, zda má efekt na váš vzhled, tak ji pijte, pijte, pijte.
Vlhkost kůže se ztrácí v suchých přetopených místnostech. Je proto dobré zvlhčování vzduchu pomocí speciálních přístrojů nebo se dá použít mokrý ručník přehozený přes topení.
Zvláštní péči potřebují i ruce. Je vhodné před odchodem z domu je namazat krémem a vzít si rukavice.
AUDIO: Co dál radí kožní lékařka Andrea Voclková? Poslouchejte.