Jak zatočit s podzimním nachlazením? Posilujte imunitu!
Všichni známe to období,, začíná se ochlazovat a náš organismus trpí. Období podzimních plískanic, změn počasí, rozdílnosti denních teplot s sebou přináší únavu a náchylnost k nachlazení v podobě rýmy, kašle, teplot či chřipek. Děti jdou do školy a dětský kolektiv je velkým zdrojem přenosu nemocí, kterému se jen těžko odolává. Jak účinně posílit imunitu a jak se onemocnění preventivně bránit?
Nejběžnější problémy v tomto období jsou spojené s horními cestami dýchacími, kterým lze preventivně předcházet. Díky počasí se lidé pohybují v přetopených místnostech se suchým vzduchem a mnohdy v nich i spí. „To je velká zátěž na sliznice, které jsou pak náchylné k virům. Nejen, že se preventivně musíme starat o naše prostředí, kde je potřeba udržovat správnou vlhkost, ale je nutné věnovat preventivní péči i našim sliznicím. Doporučuji proto používání éterických olejů v místnostech, kde spíme i kde pracujeme (např. Eucalyptus, levandule, máta). Sliznici můžeme proplachovat např. solným roztokem – velmi dobré zkušenosti mám s nosní konvičkou u lidí, kteří trpí opakovaně na infekty horních cest dýchacích,” říká MUDr. Magdalena Záchová, praktická lekařka, která v rámci své praxe využívá i možnosti homeopatie.
Pro posílení imunity je potřeba si pohlídat i příjem vitamínů, a to hlavně vitamínu D, který přirozeně čerpáme ze slunečního záření, ale v období podzimu a zimy jen v omezeném množství. „V posledních letech je to problematické i v letních měsících vzhledem k vysokým faktorům opalovacích krémů, kterými mažeme sebe i naše děti. Jedna dovolená u moře nepokryje příjem vitamínu D na celý rok a dětem pak tento vitamín chybí,” vysvětluje MUDr. Magdalena Záchová a doplňuje: „Doporučuji jíst hodně ovoce a zeleniny, ale ne jakéhokoliv. Zaměřte se na sezónní ovoce např. jablka či rakytník. Ale pozor na citrusy, ty jsou dle čínské medicíny vhodné spíše pro letní období. V zimním období mohou tzv. „ochlazovat“ organismus, což může vést paradoxně k větší náchylnosti k infektům.”
A jaká je nejlepší prevence nachlazení? I když je zima, je to přirozený pohyb venku na čerstvém vzduchu. „S příchodem zimy mají všichni tendenci zavírat sebe i děti doma a omezovat tak pohyb na čerstvém vzduchu, aby “nenastydli”. A to je chyba. Pravě pohyb venku vede k podpoře imunity a k prevenci, pomáhá organismu zvykat si v rámci přirozeného prostředí na nové období změn klimatu,” vysvětluje MUDr. Záchová a doporučuje: „Hodina squashe v uzavřeném vydýchaném prostředí není totéž jako pohyb na čerstvém vzduchu. Nahraďte auto či MHD chůzí venku.”
A jak posílit imunitu pomocí homeopatie? Homeopatie v boji proti projevům nemoci využívá princip podobnosti. To znamená, že je potřeba nemocnému podat homeopaticky naředěnou látku, která by ve vážitelném množství (tj. ne v homeopatickém) vyvolala podobné příznaky, jakými nemocný právě trpí. Jeho tělo se tak na boj připraví samo. V homeopatii se dá tento princip používat i preventivně. Je zde možná i samoléčba po konzultaci s lékárníkem. Více informací naleznete na portálu Svethomeopatie.cz.
„Nejběžnější prevence je pomocí léku Oscillococcinum. Tento homeopatický lék byl získán v období “španělské chřipky” a dá se použít nejen na akutní léčbu, ale i jako prevence proti virovým onemocněním. Homeopatie má také lék, který lze užívat v prevenci proti klasické chřipce. Jedná se o INFLUENZINUM. Tento lék je homeopaticky naředěná aktuální vakcína proti chřipce.“ dodává MUDr. Záchová.
Více na www.svethomeopatie.cz
AUDIO rozhovor: O posilování imunity vice hovoří praktická lékařka Magdaléna Zachová.