Karcinom slinivky břišní – opomíjená hrozba mezi solidními nádory
Vyhlášení dne věnovaného karcinomu slinivky břišní je cestou, jak zvýšit povědomí o mimořádně agresivním nádorovém onemocnění. Cílem je tuto diagnózu zařadit mezi priority onkologického výzkumu. V letošním roce se tak 13. listopad poprvé stal Světovým dnem karcinomu slinivky břišní.
Karcinom slinivky břišní tvoří přibližně 2 % všech zhoubných nádorů a zapříčiňuje 6 % všech úmrtí na zhoubné nádory. Jde o zhoubný nádor s nejhoršími léčebnými výsledky ve všech stadiích onemocnění. Navzdory veškerému medicínskému úsilí 5letá doba přežití nemocných s karcinomem slinivky břišní je pouze 5 %. Dá se očekávat, že v roce 2030 bude v Evropě druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi zhoubnými nádory. U nás se výskyt onemocnění oproti osmdesátým letům zdvojnásobil.
AUDIO: Jak se odhalí rakovina slinivky břišní, na to odpoví profesor Zdeněk Krška, přednosta I. chirurgické kliniky VFN.
„V současnosti neexistují jednoznačné testy umožňující časné zjištění nemoci a choroba probíhá plíživě, často bez výrazných zjevných příznaků. Proto je většina onemocnění odhalena pozdě ve stadiu znemožňující radikální chirurgické odstranění,“ vysvětluje prof. MUDr. Zdeněk Krška, DrSc., přednosta I. chirurgické kliniky – hrudní, břišní a úrazové chirurgie VFN v Praze a 1. LF UK.
Důležité je omezit rizikové faktory
Ke vzniku karcinomu slinivky břišní přispívají i známé rizikové faktory. „Přibližně 25 % případů onemocnění má souvislost s kouřením. Dále by se lidé měli vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu, k rozvoji nemoci přispívá také nadváha. Ve větším riziku, že se u nich nemoc objeví, jsou i lidé po prodělaném chronickém zánětu slinivky břišní,“ dodává prof. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky VFN v Praze a 1. LF UK.
Nepřehlížejte příznaky onemocnění
Často se objevují pozdě až při šíření nemoci do okolních struktur.
Mezi známé příznaky rakoviny slinivky břišní patří:
- bolest v nadbřišku často vystřelující do zad
- nechutenství
- nevysvětlitelný váhový úbytek
- pocity nevolnosti
- žloutenka (neinfekční)
- změna barvy a konzistence stolice (jílovitá)
- opakující se záněty žil
- nově vzniklý diabetes mellitus II. typu
- depresivní syndrom, který může předcházet rozvoji nemoci
Česká republika patří mezi země s alarmujícím výskytem karcinomů slinivky břišní!
AUDIO: Primář 1.chirurgické kliniky VFN David Hoskovec řekne,které jsou možnosti léčby pro pacienta, který má karcinom slinivky břišní.