Ketóza! Vše, co potřebujete vědět

 Hubnout tak, že se vaše tělo bude živit vlastním tukem… To opravdu jde? Ano, s proteinovou dietou. Pokud se právě chystáte začít nebo už jste se do této diety pustili, určitě vás zajímá vše, co se týká ketózy. Co to vlastně ketóza je, kdy v těle nastává a pro koho je vhodná, si vysvětlíme v tomto článku.

Co je to ketóza?

Ketóza je stav charakterizovaný zvýšeným množstvím tzv. ketolátek v krvi (acetoacetát, beta-hydroxybutyrát, acetát) a následně v moči. Ketolátky jsou tvořeny v játrech z mastných kyselin (tuků), jsou uvolňovány do krve a slouží jako významné energetické palivo pro řadu buněk v období nedostatku glukózy. Dá se říct, že játra tělu mastné kyseliny „předžvýkají“ a energii z nich může využít například i mozek, který mastné kyseliny jako palivo normálně nepoužívá. Ketony neslouží jen jako zdroj energie, ale fungují také jako tzv. signální molekuly. Mírná ketóza tak může příznivě ovlivňovat celkový metabolismus a odolnost organismu vůči stresu,“ vysvětluje biochemička, pedagožka a odborná konzultantka KetoDiet Mgr. Pavla Staňková, Ph.D., která se ve svém výzkumu věnuje mimo jiné i metabolickému syndromu spojenému s obezitou.

Jak se do ketózy dostanete?

Fyziologicky ke ketóze dochází při zvýšeném využívání tuků na úkor glukózy. To se děje například při konzumaci proteinové diety,“ doplňuje Pavla Staňková. Při proteinové dietě totiž upravíte svůj jídelníček tak, že v něm snížíte obsah sacharidů na minimum – za den sníte méně než 50 g. Tělo si pak místo sacharidů (glukózy) najde náhradní zdroj energie ve vlastních tucích. Proteinová jídla a nápoje KetoDiet, které doplňujete zeleninou a zdravými tuky, vám dodají nejen vysoké množství bílkovin, ale také potřebnou dávku vitamínů a minerálů. Nemusíte se tedy bát, že by vám v průběhu diety něco chybělo.

Už jsem v ketóze?

Často vás zajímá, jak poznat, že jste v ketóze. Dejte na své pocity – přestanete mít hlad, budete se cítit plni energie a hlavně na sobě začnete pozorovat první úbytky, a to centimetrů i kilogramů. Pokud si chcete svou probíhající ketózu ověřit, kupte si v lékárně tzv. diagnostické proužky pro analýzu moči. Pozor ale na to, že hladina ketonů v moči v průběhu dne kolísá, proto výsledky nemusí být přesné. V moči se navíc měří jen acetoacetát (ne betahydroxybutyrát) a koncentrace ketonů není ovlivněna jen jejich tvorbou, ale i rychlostí spotřeby, která může být u každého jiná.

Je ketóza pro každého?

Ketóza je vhodná a také bezpečná pro zdravého člověka trpícího reálnou nadváhou či obezitou. U štíhlého člověka tedy nemusí ani při správném nastavení jídelníčku nastat. Ketózu a současně i proteinovou dietu nedoporučujeme nastávajícím maminkám nebo kojícím ženám a osobám majícím problémy s vnitřními orgány nebo se léčícím s cukrovkou I. typu. Pokud trpíte některou z kontraindikací proteinové diety, poradťe se se svým lékařem, nebo raději vyzkoušejte jiný způsob hubnutí.

Nenašli jste odpovědi na své otázky? Další potřebné informace o ketóze najdete na webových stránkách KetoDiet nebo se zeptejte našich zkušených výživových poradkyň, které vám ochotně poradí.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář