Klíšťata se již zazimovala, nemoci mohou stále propuknout
Letošní sezona klíšťat skončila, ale nemoci, které klíšťata přenášejí, se mohou objevovat nadále. Nejčastější – klíšťová encefalitida a lymeská borelióza – mohou mít u různých lidí různě dlouhou inkubační dobu. A někdy je tato doba značně dlouhá. Další čas poté může zabrat, než lékař určí správnou diagnózu.
Pokud jste se během podzimních dní pohybovali v přírodě, případně dokonce víte, že jste měli přisáté klíště, věnujte i nyní pozornost příznakům, jako jsou bolesti hlavy, horečka, světloplachost či nevolnosti (to by mohly být příznaky klíšťové encefalitidy) či objevení červené skvrny v místě přisátí klíštěte (typický příznak boreliózy). Později na podzim či dokonce v zimě už na klíště jako na možného původce zdravotních potíží málokdo myslí. Ale statistiky dokazují, že nemocných lidí v ordinacích lékařů přibývá i v chladných měsících.
„U neuroboreliózy je inkubační doba týdny až měsíce,“ uvedla MUDr. Jana Váchalová z Infekční kliniky Fakultní nemocnice v Plzni. U klíšťové encefalitidy bývá inkubační doba jeden až dva týdny do vypuknutí první fáze, kterou ale pacient může považovat za běžnou virózu. Následuje několikatýdenní období klidu, po němž se může dostavit druhá, horší fáze onemocnění s prudkými bolestmi hlavy, zvracením, horečkou, třesem svalů apod. Často je nutná hospitalizace, někdy vzniknou i trvalé následky.
Podle lékařky Jany Váchalové není neobvyklé, že člověk onemocní encefalitidou i po skončení sezony klíšťat – v důsledku přisátí parazita v říjnu nebo počátkem listopadu. Výskyt boreliózy je potom možný dokonce i v zimních měsících.