Přisáté klíště může ohrozit zdraví!
Suverénně na prvním místě v rámci Evropy (s výjimkou Ruska), je Česká republika v posledních deseti letech v počtu případů klíšťové encefalitidy.
„Očkována přitom je necelá pětina obyvatel“, potvrzuje odborný garant očkovacích center Doc. MUDr. Rastislav Maďar, který se začátkem února účastnil ve Vídni jednání odborníků z 20 zemí o klíšťové encefalitidě.
Česká data podle něj ukazují jen „špičku ledovce“. Hlášeny jsou jen nejzávažnější formy nemoci a hospitalizovaní pacienti se závažným průběhem, nezřídka i s trvalými následky. Sledují se také počty úmrtí. Oproti roku 2010 stoupl loni u nás počet onemocnění klíšťovou encefalitidou o 46 procent. Více případů než Česká republika má jen Rusko, které registruje vysoký výskyt nemoci na Sibiři.
V současné době jsou infekce od klíšťat nejčastější u Evropanů, kteří tráví letní dovolenou v rizikových oblastech. „Tak se obyvatelé Nizozemska nebo Francie už v minulosti nakazili v Rakousku, Německu nebo v Česku,“ uvádí docent Maďar, který je prezidentem Fóra infekční, tropické a cestovní medicíny. To je podle něj varováním pro ty obyvatele u nás, kteří bydlí v méně zasažených oblastech a dovolenou tráví v místech s větším výskytem klíšťat.
Odborník dodává: „Vzhledem k současnému vlhčímu počasí a ne příliš mrazivým teplotám můžeme v letošním roce předpokládat nárůst případů, navíc u této nemoci je běžné, že pokles v jednom roce střídá nárůst v dalším.“ Výskyt klíšťat můžeme pozorovat stále více i v oblastech blíže k člověku – v zahradách, městských parcích, chatových oblastech a kempech. Aktivita klíšťat je v závislosti na počasí od března do listopadu. Klíšťová encefalitida se často přenáší i malou nymfou, nejen dospělým klíštětem. Prevencí nákazy je vhodné oblečení a pokrývka hlavy, vysoká obuv a ponožky vytažené přes okraj kalhot a používání repelentů. Samozřejmostí jsou pravidelné a včasné prohlídky těla po návratu z přírody.
Jedinou praktickou jistotou prevence nemoci je však očkování. Vakcína je vysoce účinná u všech věkových kategorií včetně seniorů.
„Je třeba zvýšit proočkovanost především dospělých a seniorů, u kterých vede nákaza častěji k hospitalizaci, dlouhodobé rehabilitaci, trvalým následkům a někdy i ke ztrátě zaměstnání nebo dokonce i soběstačnosti,“ uvádí docent Maďar.
Největší proočkovanost má Rakousko, kde je očkováno, alespoň jednou dávkou, 88 % populace. Velkou osvětovou úlohu zde sehrávají školy. V České republice je podle odhadů na úrovni 20 %, a to na snížení vysokého počtu postižených nestačí. Zatímco v některých evropských státech je riziko nákazy jen v určitých oblastech, v ČR může dojít k nákaze téměř ve všech regionech.
Endemické oblasti se z původních ohnisek v jižních Čechách a na Opavsku rozšířily i do dalších částí země. Navíc počet endemických oblastí neustále narůstá i v okolních zemích.
Centra Očkování a cestovní medicíny Avenier:
Očkovací centra Avenier jsou největší sítí specializovaných ambulancí pro očkování a cestovní medicínu v České republice (19 center). Všech našich služeb lze využívat v různých centrech v celé ČR díky sdílení elektronické dokumentace. V péči o klienta využívají centra nejmodernější technologie od emailové avizace termínu přeočkování, online objednávání na přesný čas až po vedení elektronického očkovacího průkazu a elektronické dokumentace. Všechny tyto nadstandardní služby jsou bezplatné. K objednávání lze také využít bezplatnou telefonickou linku s možností rezervace na přesný čas.
Více informací naleznete na www.ockovacicentrum.cz
Jak je onemocnění klíšťovou encefalitidou zákeřné, jak chrání očkování, to už nám sdělí docent Rastislav Maďar , předseda Koalice pro podporu očkování a člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu.
Rozhovor si poslechněte ZDE
66 letý pan František Paluska před 7 lety onemocněl zánětem mozkových blan, měsíc byl v nemocnici, přesto má dodnes potíže s chůzí, jak s ním nemoc prožívala jeho žena Anna?
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, redakce Zdravaimy.cz