Klíšťata útočí: Víte, jak ho správně odstranit?
Klíště obecné přenáší řadu onemocnění, k nejzávažnějším však patří klíšťová encefalitida a lymeská borelióza. Tohoto parazita můžete chytit takřka všude, kde výška travin přesahuje 20 cm. Jejich nejvyšší výskyt je v listnatých a smíšených lesích, stejně tak u vodních toků a ploch, protože milují vlhké prostředí. Nejvíce se jim daří v jarním období od druhé poloviny března do června. Druhá sezóna klíšťat přichází s podzimem a trvá až do prvních mrazů. Pokud je mírné léto s vydatnými srážkami, očekávejte vrcholnou sezónu klíšťat od května do srpna.
Prevence je důležitá
Ve chvíli, kdy se klíště zakousne, je na prevenci už pozdě. Ochránit před onemocněním klíšťovou encefalitidou může pouze očkování. S ohledem na vysokou účinnost vakcíny přesahující 99 procent je pravděpodobnost, že se nakazí očkovaný člověk, minimální. Vakcínu získáte na lékařský předpis jak ve variantě pro dospělé, tak pro děti od 1 roku věku. Očkování je možné provést kdykoliv během roku. V zimním období je ale očkování nejpříhodnější, protože nehrozí potenciální riziko nakažení KE mezi podáním jednotlivých vakcín. Liší se pouze interval aplikace mezi první a druhou dávkou, který se v teplých měsících zkracuje na 2 týdny, zatímco v zimních se jedná o období 1 – 3 měsíců.
Jak nejlépe odstranit klíště?
Přisáté klíště odstraňujte s pomocí gumových rukavic. Nejlepšími nástroji jsou speciální kleštičky nebo pinzeta. Nejdříve parazita zakápněte desinfekcí a chvíli počkejte, poté ho uchopte pinzetou co nejblíže k povrchu kůže a viklavými pohyby jej pomalu a opatrně vytáhněte z kůže. Místo přisátí je vhodné opět potřít desinfekcí. Klíště zlikvidujte bezpečným způsobem (např. spláchnutím do WC, nebo spálením).
V dnešní době už se nedoporučuje potírat příslušné místo tukem (olejem) – poslední výzkumy totiž ukazují, že klíště se v takovém případě začne dusit a pustí do rány veškerý svůj obsah včetně viru encefalitidy a bakterie způsobující boreliózu. Postupem doby se upustilo také od točení klíštěte proti směru hodinových ručiček, které často končí přetržením parazita. Jakmile se klíště při odstraňování přetrhne, hygienici radí ránu vydesinfikovat a vyhledat lékaře.)
Více se o tomto tématu dozvíte na www.klistova-encefalitida.cz