Kopřivka nejen že svědí, ale dokáže hodně potrápit
Kopřivka, jak ji nejvíce známe – jde o svědivé pupínky na kůži, když se třeba malé dítě přejí jahodami. Kopřivka má i mnoho tváří. Zejména ta déle trvající, chronická, často znamená pro pacienta dlouhodobé obtíže i náročné hledání příčiny a pak léčbu. Chronická kopřivka se nejčastěji objevuje mezi 20. a 40. rokem věku a téměř dvojnásobně častěji u žen než u mužů.
Co je kopřivka?
Kopřivka patří podle lékařů mezi 20 nejčastějších kožních onemocnění. Projevuje se především velkými pupenci na kůži, které svědí až pálí. Stěhují se z místa na místo, většinou do 24 hodin mizí. Může je ve 20 – 30 % případů provázet i otok ve hlubších vrstvách kůže nebo sliznic – především rtů, víček nebo pohlavních orgánů. I otok svědí. Zmizí většinou do 72 hodin od výskytu.
Lékaři dělí kopřivky na akutní a chronické. Akutní kopřivka trvá obvykle několik hodin nebo dnů, uplatňují se u ní mechanismy imunologické přecitlivělosti a často se najde spouštěcí příčina.
Chronická kopřivka trvá déle než 6 týdnů, často však může trvat i několik měsíců či let. Nejde vždy jednoznačně prokázat její příčinu. Někdy tělo například reaguje na nějaký konkrétní zevní podnět (například na chlad, tlak, teplo nebo fyzickou zátěž).
Jak kopřivku diagnostikujeme?
Dá se říci, že čím déle kopřivka trvá, tím je složitější diagnostikovat její původ. Základem je důkladná anamnéza a rozhovor s pacientem a pak laboratorní vyšetření. Zahrnuje krevní obraz a sedimentaci či změření CRP (zánětlivý faktor). Pak například nastupují fyzikální kožní testy (na teplo, chlad, apod.), kožní testy s alergenem, diagnostické diety, histologické a imunofluorescenční vyšetření a další. Pacient, který má příznaky chronické kopřivky (tedy svědivé pupence, otok nebo obojí), by měl určitě kontaktovat svého dermatologa, který mu pomůže problém řešit.
Jak s kopřivkou žijí pacienti?
Pro pacienty představuje život s chronickou kopřivkou nejen psychickou zátěž. Pacient nikdy neví, zda bude mít „pouze“ pupence nebo zda se mu případně přidá i otok. Kopřivka má proto vliv na jeho každodenní činnosti – člověk se hůře soustředí, špatně spí, cítí se unavený. Nesnadno s kopřivkou navazuje a udržuje vztahy.
AUDIO: Více vysvětlí o podobách kopřivky profesor Petr Arenberger, přednosta dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady.
AUDIO: Svůj boj s kopřivkou poví Kamila Dvořáková.