Kouření je nemoderní, ale závislost zůstává
Co dělat, když můj potomek začne kouřit? Co dělat, když mu z kapsy vypadne zapalovač, když páchne kouřem? Česko má čtvrt milionu kuřáků, kterým není ještě 18 let.
V tomto věku je výchova rodiče už u konce a nastupuje vliv „party“, kamarádů, vzorů. Nutit svého potomka přestat kouřit je velmi neúčinné, a i když se mnohdy podaří dítě „dokopat“ k abstinenci, pokud nemá vlastní motivaci, tato abstinence nebývá dlouhodobá.
Existuje celá řada důvodů, proč děti kouří: díky cigaretě se stává dospělým, kouří se ve filmu, hraje si s cigaretou, protože neví, co s rukama, v partě, kde se kouří, nejde nekouřit, cigaretou si dopřává více sebevědomí….
Více kouří dívky
Nejvhodnější cestou k řešení pro svou kouřící ratolest je vyhledat odborníka. U nás existují desítky poraden pro odvykání kouření, funguje tu několik telefonních linek a internetových poraden. V každém případě je lepší vše probrat s odborníkem, což zvyšuje šanci na úspěch.
Co se kouření týče, kolik toho dítě od vás slyšelo o cigaretách? Zvláště malé děti jsou vnímavé. Jde spíše o sdílení určitého postoje, pocitu vůči kuřákům. Kouří-li jeden, nebo dokonce oba rodiče, je pravděpodobné, že dítě cigarety vnímá pozitivně nebo přinejlepším neutrálně. Kde se nekouří vůbec, je menší pravděpodobnost, že dítě po tabáku sáhne. Slyšelo od vás vaše dítě něco o cigaretách, o kouření, o tabáku? Kolikrát? Kolik mu bylo a co to vlastně slyšelo?
Varování, kterými je označena každá krabička cigaret, obvykle nepřináší kýžený užitek. Náctiletí se jednoduše cítí zdraví a neohrožení. Mají pocit, že infarkt, mrtvice nebo rakovina plic je mohou ohrozit až v budoucnu, nikoliv však teď. A reklama na cigarety rychle rozšiřuje počet lidí závislých na tabáku. Některé státy se tento trend pokouší zmírnit, a to pomocí omezení tabákové reklamy, ale také zavedením „protikuřáckých“ televizních spotů, výstražných nápisů a obrázků na samotných krabičkách cigaret – tedy cestou jakési antireklamy. Nezbývá než doufat, že tato snaha bude úspěšná.
Zásadní je ochránit děti, aby se vůbec nesetkaly s cigaretami – k tomu pomůže vyšší zdanění kuřiva. Důležité jsou nekuřácké veřejné prostory. V Česku se vede boj o zákaz kouření v restauracích i předzahrádkách.
Kuřivo by se mělo prodávat jen ve specializovaných obchodech, jako jsou trafiky. Tak je to v Norsku, na Novém Zélandě či v Austrálii, kde jsou cigarety v neprůhledné skříni, která se otevře jen při prodeji. Navíc tam jsou na krabičkách obrázková zdravotní varování, která natiskne výrobce místo původního obalu.
O mladých kuřácích o důvodech, proč kouří se dozvíte od Lukáše Kohoutka a Jarmily Greplové z České koalice proti tabáku.
Rozhovor si poslechněte ZDE
Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz