Omyly a mýty o ledvinách
Přečtěte si poradnu s Prim. MUDr. Jiřím Vlasákem z dialyzačního střediska NephroCare v Sokolově, který ve svých odpovědích vyvrací nejčastější mýty a omyly o ledvinách.
1. V naší rodině nikdo problémy s ledvinami neměl, tak proč já?
Většina ledvinných onemocnění není dědičná. Dědí se spíše špatné návyky a špatná životospráva, což může vést k chorobám spojeným s postižením ledvin – cukrovka, vysoký krevní tlak, ledvinové kameny. Zdraví rodiče a sourozenci nejsou zárukou našeho zdraví, a to včetně ledvin.
2. Ledviny mě nikdy nebolely, tak nemohou být přeci nemocné
Ledviny mají minimální množství nervových zakončení, proto samotné ledviny prakticky nebolí. Bolesti v oblasti ledvin se týkají obvykle pohybového aparátu (ischias), vývodných cest močových – pánvička, močovod (zánět, kameny), vzácně souvisí s tlakem na vazivové pouzdro ledvin při akutním zánětu ledvin.
3. Močím úplně normálně a v dostatečném množství, tak mi přeci ledviny fungují dobře
Zástava močení je příznakem závažné poruchy ledvin nebo močových cest. Normální ani velké množství moči však není zárukou dobré funkce ledvin.
4. Soused si „propil ledviny“, to má z toho „vysedávání v hospodě“
Alkoholické nápoje nemohou být jedinou příčinou poškození ledvin, pokud nedošlo také k poškození jater. Z hlediska funkce ledvin je alkohol látkou, která může způsobit dehydrataci navozením velkého množství moči, ale přímé toxické poškození nezpůsobuje. Přiměřenou konzumaci alkoholických nápojů (mimo destilátů) obvykle nefrolog nezakazuje.
5. Mám jít na vyšetření ledvin – na neurologii? Nebo na urologii, či snad na nefrologii?
Nefrologie se zabývá onemocněním ledvin (nephros), v konečných stadiích selhávání ledvin nefrolog připravuje pacienty na transplantaci ledviny nebo některou z možností náhrady ledvinné funkce – peritoneální dialýza nebo hemodialýza. Urologie patří mezi chirurgické obory a zabývá se převážně vývodnými cestami ledvin. Neurolog se zabývá onemocněním nervového systému.