Světový den ledvin 2017: Obezita – tichý strašák
Špatný životní styl, obezita, diabetes, nevratné poškození ledvin… Krok za krokem stále více lidí podceňuje známé rady “jezte zdravěji, hýbejte se více a choďte na základní preventivní prohlídky“. Přitom to je často cesta, jak se vyhnout selhání ledvin, dialýze a transplantaci. Právě na téma poškození ledvin a obezity se letos snaží upozornit také již jedenáctý ročník Světového dne ledvin, který připadá na čtvrtek 9. března 2017.
Ledviny jsou sice párový orgán, každoročně ale přibývá lidí, kterým jedna, nebo obě ledviny selžou. Je to mimo jiné důsledek životního stylu, který nahrává vzniku civilizačních chorob – nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocne?ní ledvin. „Nemocné ledviny nebolí. Ať už děti, starší dospělí s cukrovkou nebo vysokým tlakem, kteří jsou nejrizikovější skupinou, mají možnost si nechat ledviny vyšetřit u svého lékaře v rámci preventivní prohlídky, drtivá většina to ale podceňuje. Nějakou formou onemocnění ledvin totiž trpí každý desátý člověk. To, že ledviny selhávají, se tak často zjistí až velmi pozdě, kdy už je nemůžeme zachránit a je jasné, že takoví pacienti budou dříve, či později odkázáni k dialýze nebo transplantaci ledviny. Ve světě je léčeno dialýzou 2,6 milionu lidí a předpokládá se, že v roce 2030 to bude již 5,4 milionu,“ vysvětluje přednosta Kliniky nefrologie prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.
Letošní Světový den ledvin se zaměřuje na nemoci ledvin a obezitu, protože obě diagnózy spolu úzce souvisejí. „Obézní lidé mají o 83 % vyšší riziko vzniku chronického onemocnění ledvin. Obezita je navíc spojena i s častějším výskytem cukrovky, vysokého krevního tlaku nebo ledvinových kamenů – tedy onemocněními, která přímo souvisejí s poškozením ledvin. Naše ambulance navštěvuje aktuálně 3225 nemocných s chronickým onemocněním ledvin, kteří mají nadváhu nebo trpí obezitou. Právě obezita je velký problém také po transplantaci ledviny, léčíme dokonce 200 nemocných se závažnou, tzv. morbidní obezitou i po jinak úspěšné transplantaci. Proto jsme našim nemocným připravili ke Světovému dni ledvin nové edukační materiály, které jim postupně rozdáme v ambulancích,“ shrnuje přednosta Kliniky nefrologie prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., který má právě tyto pacienty v péči.
U velké části takových pacientů je mezikrokem mezi obezitou a chronickým poškozením ledvin diagnóza diabetu II. typu. „Cukrovka je v současné době jednou z nejčastějších příčin chronického selhání funkce ledvin. Tím, že je v těle dlouhodobě zvýšená hladina krevního cukru, dochází k poškození drobných cév, v ledvinách jsou to cévní klubíčka, která slouží k filtraci krve. Zde je navíc nejvíce ohrožena skupina pacientů, kteří kromě diabetu trpí také vysokým krevním tlakem, který je jedním z doprovodných příznaků u nadváhy a obezity,“ vysvětluje přednostka Centra diabetologie IKEM prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc. „Naprostou nezbytností jsou u těchto pacientů pravidelné kontroly, aby se zabránilo poškození ledvin, nebo aby se alespoň zpomalila progrese ledvinových komplikací. Diabetická nefropatie postihuje až 30 % diabetiků, bohužel patří mezi typické komplikace cukrovky. Chronické selhání ledvin hrozí diabetikům 20x častěji, než je tomu u běžné populace. Riziko vzniku může významně snížit jen spolupráce s pacientem, dobrá kompenzace jeho cukrovky a krevního tlaku,“ doplňuje prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.
Veškeré tyto problémy mají společný spouštěč – tím je velmi často hromadění tuku v těle – obezita. Ta ovlivňuje veškeré orgány v těle a jako “epidemie“ moderní doby se šíří neuvěřitelnou rychlostí. „Přibližně každý třetí člověk v České republice trpí nadváhou, obézních lidí – tedy těch s BMI nad 30 – je podle statistik 23 %. Bohužel, těchto lidí stále přibývá, a co je nejvíce alarmující, stále častěji se s problémy s váhou setkáváme i u dospívajících pacientů a dětí. A podobný trend bude pokračovat. Výrazným ukazatelem je například obvod pasu – zde je výrazně zvýšené riziko zdravotních komplikací u žen od 88 cm, u mužů od 102 cm. To je hranice, kdy by lidé již měli vyhledat odbornou pomoc. Přitom, pokud se podaří snížit tělesnou hmotnost, k čemuž v počáteční fázi stačí úprava jídelníčku a zařazení pravidelného pohybu, často se zlepší i krevní tlak, lépe se kompenzuje cukrovka a sníží se i zatížení ledvin,“ doplňuje zástupce přednosty Centra experimentální medicíny IKEM prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.