Dialýza v teple domova

V každodenním shonu se nám může velmi snadno stát, že se zapomeneme věnovat těm, kteří se o nás po celou dobu starají. Už když jsme byli malými dětmi s neutuchajícím zápalem pro hru, snadno jsme úplně zapomněli, že naše maminky nejen zakazují a přikazují, ale především se starají, abychom byli zdraví a vyrůstali v příznivém prostředí. Je tu proto například Den matek, moment, kdy svou pozornost zaměříme právě na maminky a věnujeme čas myšlenkám na to, co všechno pro nás dělají, a co bychom pro ně zas třeba mohli udělat my.

 

Právě tak jako se staráme o zdravé fungování rodiny, měli bychom se přirozeně starat i o zdravé fungování svého těla. A kdo že nám v něm udržuje pořádek? Vhodným dnem pro takové otázky je 14. březen. I když je nevnímáme, ledviny neustále čistí náš organismus a odplavují z něj nepotřebné a škodlivé látky. Odvádějí svou práci bez přestání každý den, přestože si jejich činnost sotva kdy uvědomíme. Právě na 14. března 2013 připadá Světový den ledvin a my se můžeme ptát, co bychom pro ně mohli udělat.  A mnohem víc!

 

V rámci Světového dne ledvin máme možnost nechat si na mnoha pracovištích zdarma vyšetřit zdraví svých ledvin. A proč? Nemocné ledviny nebolí, a tak zhruba 90 % z nás o potížích s nimi neví až do doby, kdy se dostaví závažné problémy. Přitom podle lékařských odhadů trpí nějakým typem onemocnění ledvin až každý desátý člověk.

 

Projevy ledvinových onemocnění jsou ale těžko rozpoznatelné, většinou se jedná o únavu, poruchy soustředění, pokles výkonnosti, nechutenství nebo zvracení. Ačkoli příčinu podobných obtíží málokdy hledáme zrovna u ledvin, známe původce svých potíží. Tak jako pro celé naše zdraví i pro ledviny totiž platí, že nejlepší léčbou je prevence. Ta opět nespočívá v ničem jiném než v udržení zdravého životního stylu, tedy nejen zdravé stravy, ale i aktivního pohybu. Pokud se však neradi hýbeme, zato se ale rádi pořádně nabaštíme a po jídle si rádi zakouříme, občasné pobolívání čehokoliv pak navíc zaženeme práškem proti bolesti, měli bychom se o své ledviny začít zajímat.
Může se dokonce stát, že přes veškeré sportování a pojídání zeleniny začnou naše ledviny selhávat. Bývají za tím vrozená dysfunkce ledvin, cukrovka nebo zvýšený krevní tlak. Situace nezřídka zajde tak daleko, že se selhání ledvin stává nevratným. V takovém případě je čas vyhledat účinnou odbornou pomoc.

 

Pokud to zašlo až takto daleko, nabízí se několik variant, jak vzniklou situaci řešit. Tou nejefektivnější je transplantace ledvin. Čekání na nový orgán však někdy bývá dlouhé a během této doby stále potřebujeme, aby byla práce ledvin v našem těle vykonávána. Pokud už to ledviny samy nezvládají, přichází na řadu dialýza. Dialýza je procesem, při kterém se z těla odstraňují zplodiny metabolismu a přebytečná voda. V závislosti na metodě čištění krve ji rozdělujeme na dva typy: hemodialýzu a peritoneální dialýzu.

 

Při hemodialýze se krev z pacientova těla odvádí do přístroje, kde se z ní odfiltrují škodlivé látky a přebytečná voda a následně se krev posílá zpět do pacientova oběhu. Na hemodialýzu je nutné docházet do nemocnice nebo do dialyzačního centra obvykle třikrát týdně na 4-5 hodin. Málokomu z nás je příjemná představa trávení tak dlouhého času v nemocničním prostředí, mnozí si dokonce něco takového pro své pracovní vytížení ani nedovedou představit. Hemodialýza však není jediným řešením.

 

Mnohem pohodlnější variantu čištění krve nabízí peritoneální dialýza. Ve světě není žádnou novinkou, že dialýzu lze provádět pěkně v pohodlí vlastního domova, třeba u sledování filmu s rodinou. K očištění krevního oběhu poslouží tělu vlastní orgán, pobřišnice (latinsky peritoneum), která pracuje jako dialyzační filtr. Nevyužívá se tedy umělého filtru mimo tělo pacienta, do kterého se krev vyvádí ven z těla a následně vrací nazpět, jak je tomu u hemodialýzy.

 

A jak to celé vypadá? Během malé operace lékař do pacientovy břišní dutiny zavede nenápadnou tenkou silikonovou hadičku (katétr). Touto hadičkou si může pacient sám nebo za pomoci svých blízkých napustit do dutiny břišní dialyzační roztok, který následně stejnou hadičkou vypouští. Jakmile se roztok do těla napustí, začnou mezi ním a krví v kapilárách pobřišnice přestupovat odpadní látky. Po 4 až 8 hodinách dialýzy přejdou látky určené k vyloučení do dialyzačního roztoku, který se spolu s přebytečnou vodou z těla vypustí. Tím je krev očištěna stejně jako při hemodialýze, jen s tím rozdílem, že vše probíhá přímo v těle pacienta, který se může věnovat všemožným domácím činnostem, koníčkům, dokonce i práci.

 

Pacienti s peritoneální dialýzou jsou díky domácí léčbě schopni chodit do zaměstnání, studovat, aktivně trávit svůj volný čas, a dokonce i cestovat. Domácí léčba je navíc požehnáním pro méně mobilní a starší pacienty, jimž by časté navštěvování nemocnice působilo značné obtíže. I přes své nesporné výhody je však u nás peritoneální dialýza málo používána. „Peritoneální dialýzu u nás využívá přibližně 8 % pacientů. Na základě zkušeností ze zahraničí lze ale předpokládat, že by peritoneální dialýza byla vhodná až pro 15-25 % pacientů se selháním ledvin,“ říká profesorka Sylvie Opatrná z  FN Plzeň.

Peritoneální dialýza představuje výzvu vzít své zdraví do vlastních rukou a samostatně zastat práci, kterou za nás obyčejně vykonávají ledviny. Pacient díky ní může sám sobě umožnit plnohodnotnější život, když už se ledviny o čistotu jeho krevního oběhu nezvládají postarat. Je však dobré mít na paměti, že ideální je přeci jen předcházet situacím, kdy je třeba k podobným léčebným metodám přikročit. Stačí jen všímat si těch, kteří se o nás starají. Ať už je to maminka, která uklízela u nás doma, nebo vlastní ledvina, která odjakživa očišťovala naše tělo. Je zdravé občas se zamyslet nad tím vším, co pro nás dělají, a vyjít jim vstříc. Vždyť život bez nich si stěží dovedeme představit.

Věděli jste, že…?

– lidská ledvina je velká asi jako sevřená pěst
– váží zhruba 150 gramů
– každou minutu proteče ledvinami 1,2 litru krve
– zdravá ledvina vyloučí každý den průměrně 1,5 litru moči
– každý den naše ledviny přefiltrují zhruba 40 x 5 litrů krve
– samotné ledviny jsou tvořeny malými ledvinovými tělísky – nefrony. Je jich v každé ledvině přibližně 1 milión a slouží k filtrování krve. Kdybychom poskládali vedle sebe všechny nefrony z jedné ledviny, utvořily by řetěz dlouhý 80 kilometrů!

 

Co ledvinám nejvíce škodí:

– stres
– kouření
– nadváha
– cukrovka
– vysoký krevní tlak
– časté užívání některých léčiv
– dlouhodobé nebo „přecházené“ nachlazení
– nedostatečný, ale i nadbytečný pitný režim

Co ledvinám nejvíce prospívá:

– prohřívání
– přiměřený příjem tekutin
– brusinky, zázvor, česnek …
– teplé nápoje
– cviky zaměřené na posílení zádového svalstva
– pohodlné oblečení, které neškrtí v pase
– duševní pohoda

Věděli jste, že…?

…podle odhadů trpí některou formou onemocnění ledvin každý desátý člověk
…nemocné ledviny nijak nebolí, proto je tak těžké jejich poškození odhalit
…v praxi se lékaři setkávají s tím, že přibližně 40 % nemocných přichází do ordinace již
s akutním selháním ledvin – takzvaně „z ulice“

Čísla pacientů

Hemodialýza – 6 000 pacientů
Peritoneální dialýza – 500 pacientů
V ČR se domácí dialýzou léčí  8 % dialyzovaných pacientů
Pro srovnání – například v Nizozemsku využívá peritoneální dialýzu 20 % pacientů, ve Velké Británii 36 %, ve Skandinávii 22–38 %.

Před transplantací:

„V současné době čeká na transplantaci nějakého orgánu 700 pacientů. Z tohoto celkového počtu pak 552 čekatelů potřebuje novou ledvinu. Domácí dialýza v tomto případě představuje pro pacienty s nemocnými ledvinami účinnou metodu čištění krve, která jim umožní soběstačně a v pohodlí domova přečkat i dlouhé období, které je dělí od transplantace ledviny,“ dodává profesorka Opatrná.

 

Seznam míst, kde si můžete 14.března nechat vyšetřit zdraví svých ledvin

  • Nemocnice s poliklinikou Havířov
  • VFN v Praze
  • Interní oddělení Strahov
  • VFN  v Praze Karlovo náměstí
  • Nemocnice Písek
  • Nemocnice Tábor
  • Krajská nemocnice Liberec
  • Masarykova městská nemocnice v Jilemnici
  • FN Brno Bohunice
  • nemocnice České Budějovice
  • nemocnice Jindřichův Hradec
  • nemocnice Prachatice
  • nemocnice Blansko
  • nemocnice Jihlava
  • Dialyzační středisko Bílovec
  • Dialyzační středisko Bruntál
  • Dialyzační středisko Ivančice
  • Dialyzační středisko Ostrava – Vítkovice
  • Dialyzační středisko Plzeň
  • Nefrologická ambulance – Poliklinika Budějovická
  • Nefrologická ambulance – Poliklinika Hostinského
  • Nefrologická ambulance – Poliklinika Prosek
  • Dialyzační středisko Nusle
  • Dialyzační středisko Homolka (Praha 5)
  • Dialyzační středisko Bulovka (Praha 8)
  • Dialyzační středisko Černý Most (Praha 9)
  • Dialyzační středisko Slavkov u Brna
  • Dialyzační středisko Teplice
  • Dialyzační středisko Třinec
  • Dialyzační středisko Uherský Brod
  • Dialyzační středisko Ústí nad Orlicí
  • Nefrologická ambulance – Vyškov

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář