Liberecký kraj: lídr v péči o pacienty s kardiostimulátory
Liberecký kraj vytváří jako první v republice jedinečnou síť dálkového monitoringu mezi nemocnicemi. Systémem monitorů CareLink Express, který umožňuje přenášet data z implantovaných kardiostimulátorů a defibrilátorů, zde disponují už na třech místech. Díky inovativnímu řešení region ušetří peníze za péči o pacienty s onemocněními srdce, poskytované lékařské služby však budou zároveň bezpečnější a efektivnější.
Počet pacientů v Libereckém kraji se srdečními stimulátory není malý. Za posledních deset let existence libereckého Kardiocentra zde bylo naimplantováno 3 770 kardiostimulátorů a 990 implantabilních defibrilátorů. Dálkový monitor CareLink Express pomůže přibližně 40 % pacientů, kteří mají kardiostimulátory a defibrilátory společnosti Medtronic. „Velkou část území Libereckého kraje tvoří hornatý terén, což pro pacienty i sanitní vozy znamená obtížnější dopravní obsluhu, obzvláště v zimě. Některé oblasti navíc nejsou pokryty GSM signálem. Monitory v nemocnicích jsou tedy pro region zásadní a pomáhají pokrýt jeho potřeby. S tím samozřejmě souvisí významná úspora nákladů na straně plátců zdravotního pojištění, za dopravu pacientů i jejich případnou hospitalizaci,“ objasňuje na úvod MUDr. Rostislav Polášek, přednosta Kardiocentra v Krajské nemocnici Liberec.
Monitor CareLink Express umožňuje načíst data z kardiostimulátoru příchozího pacienta a následně je poslat přímo do rukou jeho ošetřujícího specialisty – arytmologa. Po Liberci a Jablonci nad Nisou získala monitor i Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Pacienti, kteří by museli dříve cestovat kilometry do příslušného kardiocentra, teď mohou pohodlně využít datového přenosu mezi nemocnicemi. O stavu svého srdce a případném dalším postupu se dozvědí během několika minut.
„Liberecký kraj je v tuto chvíli lídrem v oblasti telemedicíny a může sloužit jako modelový příklad pro ostatní centra s velikou spádovou oblastí. V příštím roce plánujeme umístění dálkových monitorovacích jednotek CareLink Express do Turnova, Semil a Jilemnice,“ prozrazuje Adriana Stará, ředitelka společnosti Medtronic Czechia. Kromě toho může být technologie umístěna v oblastních nemocnicích, u lokálních kardiologů, v domovech pro seniory nebo lékárnách.
Pacienti s implantovaným defibrilátorem mají obvykle k dispozici osobní monitor,
který zpracovává data pouze z jejich vlastních přístrojů. Pokud se však vzdálí a přístroj
nemají u sebe, vystavují se riziku, že jejich zdravotní potíže nebudou včas odhaleny.