Chystáte se na dovolenou k moři? Nezapomeňte se očkovat proti žloutence typu A – nemoci špinavých rukou.
Češi tráví letní dovolenou nejraději u moře. Mezi oblíbené destinace patří Chorvatsko, Egypt, Itálie a Španělsko. Mnoho cestovatelů si však neuvědomuje, že v těchto zemích hrozí zvýšené riziko infekčního onemocnění žloutenkou typu A. Nejúčinnější ochranou proti žloutence je očkování.
Žloutenka typu A
Virová hepatitida A (infekční žloutenka typu A) je vysoce infekční onemocnění jater, způsobené virem hepatitidy A. Vyskytuje se po celém světě, nejčastěji však v oblastech s nižší úrovní hygieny. Onemocnění způsobuje virus, který do organismu vniká ústy. Infikovaná osoba vylučuje virus stolicí, virus pak může být přenesen znečištěnýma rukama, vodou nebo potravinami. Z toho důvodu se žloutence typu A někdy říká i nemoc špinavých rukou.
Inkubační doba je 2–6 týdnů. Onemocnění začíná pocitem chřipky, horečkou, nechutenstvím, nevolností a zvracením. Později se objevuje světlá stolice, tmavá moč, zežloutnutí kůže a očního bělma. Onemocnění může probíhat i bez příznaků, nejčastěji u dětí. Se zvyšujícím se věkem je průběh onemocnění závažnější a u starších nemocných může končit i úmrtím.
Rizikové oblasti
Žloutenku typu A si můžete přivézt z dovolené u moře, kde se nejčastěji nakazíte z infikovaných potravin, z kostek ledu, ze zmrzliny, z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb nebo mořských živočichů, z ovoce a zeleniny, omytých v závadné vodě.
Riziko nákazy závisí kromě destinace také na délce pobytu, způsobu stravování a úrovni ubytování. Ani pobyt v prvotřídních hotelích v zemích s vysokým výskytem virové hepatitidy typu A není zárukou ochrany před touto infekcí. Například v roce 2004 byla popsána epidemie 331 případů nákazy hepatitidou A u turistů z devíti evropských zemí po pobytu ve stejném hotelu v Hurgádě v Egyptě. Zdrojem infekce byla pravděpodobně pomerančová šťáva.
Počet onemocnění, která si cestovatelé přivážejí ze zahraničí, zvláště pak ze zemí s nižším hygienickým standardem, stále stoupá. Střední až vysoké nebezpečí infekce hrozí při cestách do oblasti východní Evropy, Střední a Jižní Ameriky, Afriky, Blízkého východu, jižní a jihovýchodní Asie. Riziko se zde odhaduje na 6 – 30 případů/100 000 turistů za měsíc.
Češi v létě nejraději cestují do Evropy, zejména do Chorvatska, Itálie, Slovenska a Španělska. K druhému nejnavštěvovanějšímu regionu patří Afrika, což je dáno především vysokou oblibou Egypta a Tuniska. Střední východ představuje pro české turisty třetí nejnavštěvovanější region světa (zejména Turecko, Izrael, Spojené Arabské Emiráty). Čtvrtou nejoblíbenější destinací je Asie, zejména Thajsko, Čína a Indie. Téměř všechny tyto oblasti patří do skupiny vyššího až středního rizika nákazy žloutenkou typu A.
Dle statistických údajů EPIDAT Státního zdravotního ústavu se Češi v posledních letech na dovolené nejčastěji nakazili v Egyptě a na Slovensku. Vysoký počet importovaných případů je také ze Španělska, Chorvatska, Itálie, Bulharska a Řecka, tedy oblíbených turistických destinací.
Jak se chránit?
Pokud se v létě chystáte do zemí s vyšším rizikem nákazy, nejúčinnější ochranou proti hepatitidě A je očkování. Na trhu je dostupná vakcína (pro dospívající od 16 let a dospělé je k dispozici např. Avaxim). Základní imunity je dosaženo již po aplikaci první injekce. Pro dlouhodobou ochranu jsou zapotřebí dvě dávky vakcíny. Druhou posilovací dávku je vhodné podat 6 až 36 měsíců po první dávce. Tímto způsobem může ochrana proti žloutence přetrvávat pro dobu 20 let a více. Výhodou vakcíny je rychlý nástup protilátek. Ochrana proti viru hepatitidy A se dostaví do čtrnácti dní po aplikaci první injekce, tedy vždy ještě před začátkem inkubační doby.
Schéma očkování do ciziny je potřeba naplánovat včas, alespoň 4 až 6 týdnů před odjezdem podle vašich individuálních potřeb, zdravotního stavu, aktuální epidemiologické situace a mezinárodních doporučení. Odborné rady o očkování poskytují lékaři v očkovacích centrech zdravotních ústavů, infekčních klinik a soukromých očkovacích centrech.