I když mám lupénku, můžu být užitečný! Nebojte se mě, nenakazím Vás!“
Lupénka je neinfekční zánět kůže. Nemocný má zarudlé plochy, ze kterých se odlupují šupiny kůže. Nemoc není nakažlivá – nikdo ji nemůže „chytit” od jiné osoby. Může být bolestivá, nevzhledná a velmi stresující.
Kvůli nemoci často mají pacienti i psychické problémy a sebevražedné úmysly. Na obranu pacientů s lupénkou nyní vznikla kampaň, která klíčové poskytovatele práce upozorňuje, že nemoc není nakažlivá, a že zaměstnáním těchto lidí získají úlevy na daních.
Bez účinné léčby může být psoriáza rychle invalidizující onemocnění již v mladém věku. Pokud není pacient včas a dobře léčen, zkracuje se mu délka života, ztrácí produktivitu a i zatěžuje sociální systém (invalidní důchod, nemocenská, soc. příspěvky atd.). Při včasné léčbě je pacient soběstačný, práceschopný a zlepší se mu kvalita života.
Kožní zánět, který je s rozsáhlou neléčenou lupénkou spojen, je doprovázen zvýšenou přítomností zánětlivých mediátorů v celém organismu. Ty pak vyvolávají zánětlivé pochody i v jiných orgánech a urychlují například rozvoj aterosklerózy se zvýšeným rizikem infarktu myokardu a další přidružená onemocnění.
Lidé s lupénkou patří do kategorie těch osob se zdravotním postižením, které mají jedno z nejhorších uplatnění na trhu práce. Patří jim 4. místo napříč všemi diagnózami.
Lupénka neboli psoriáza je jedno z nejčastějších chronických zánětlivých onemocnění. V evropských zemích postihuje v průměru kolem 2 % obyvatel. U nás se odhaduje počet lidí s psoriázou na téměř 260 tisíc, a to v různě těžkých formách.
Obavy a mýty spjaté s psoriázou, jak se nemoc odborně jmenuje, se proto snaží rozptýlit kampaň Zvenku se loupe, ale uvnitř je skvělý, kterou připravil Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ten v druhé půli dubna poslal generálním a personálním ředitelům stovky největších českých firem a představitelům státních úřadů symbolický loupák croissant a informace o lupénce.
Podle ředitelky fondu Hany Potměšilové je povědomí o této nemoci stále velmi slabé. „Lidé s lupénkou kvůli nedůvěře okolí často ztrácí možnost uplatnit to, co umí. „
Zaměstnavatelé se bojí nemocné s psoriázou přijímat, protože mají strach z nákazy a také z obav svých zákazníků. Kampaň poskytovatelům práce také připomíná, že zaměstnáním nemocného lupénkou uspoří díky úlevám od státu.
Pomoci pacientům může i bezplatná telefonní linka čísle 800 22 77 77. Na této lince je možné se informovat o tom, jaká má pacient práva, jak konkrétně postupovat s léčbou, jak jednat se zdravotními pojišťovnami, pokud pacient čeká na předepsanou léčbu apod.
O lupénce pohovoří přednosta Kožní kliniky FNKV prof. MUDr. Petr Arenberger.
Rozhovor si poslechněte ZDE
A o kampani a zaměstnávání lidí s lupénkou ředitelka fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením Hana Potměšilová.
Rozhovor si poslechněte ZDE
A podívejte se na příběh Simony.
Na video se podívejte ZDE
Šárka Málková, Redakce zdraviamy.cz