V boji s lupénkou může pomoci biologická léčba
Téměř 300 000 pacientů u nás bojuje s lupénkou, která jim mnohdy přináší celoživotní invaliditu. 29.10. je Světový den lupénky.
Lupénka neboli psoriáza je závažné neinfekční onemocnění imunitního systému. Až 60 % psoriatických pacientů přitom může trpět depresemi, které je staví do zbytečné izolace. I když se nemoc nedá vyléčit, kvalitu života lidí s lupénkou dokáže výrazně zlepšit biologická léčba. Ta však zatím není dostupná všem pacientům.
„Lupénku nelze podceňovat. Pokud je rozsáhlá, neléčí se a má těžký průběh, pak se kožní zánět, který způsobuje, může přenést do dalších orgánů těla a přispět k rozvoji přidružených onemocnění jako je ischemická choroba srdeční včetně infarktu myokardu či Crohnova choroba,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady.
„U těžkých případů je navíc prokázáno výrazné zkrácení délky života – u mužů o 3,5 roků a u žen až o 4,4 let,“ dodává.
Včasná léčba pomáhá pacientům a ulehčuje sociálnímu systému
U pacientů se středně těžkou až těžkou formou lupénky je dostupná odpovídající léčba klíčová. Pokud nejsou léčeni včas, lupénka spolu s přidruženými onemocněními může často vést k invaliditě. Tak vzniká vážný sociální problém – psoriatičtí pacienti jsou vyloučeni z normálního života, mnohdy mohou dospět k invalidnímu důchodu již ve 20 letech bez výhledu na vzdělání a kariéru.
Od roku 2002 byla zahájena léčba pacientů pomocí biologické léčby. Je vhodná pro těžké stavy. V současnosti není dostupná pro všechny pacienty, kteří jí potřebují – využívá ji pouze 1 200 pacientů s lupénkou.
AUDIO: Je lupénka závažné onemocnění, na to odpovídá profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky FN Královské Vinohrady.
Léčba nejen těla, ale i duše
Lupénka pacienty zasahuje na nejzranitelnějších částech lidského těla a v mnoha případech nejde skrýt. Z nejčastějších přidružených onemocnění k lupénce se proto uvádí úzkost a deprese. „Pacienti často trpí pocitem studu, méněcennosti a nejistoty, což je může vést k velké společenské izolaci,“ říká psycholožka PhDr. Marta Boučková. „Důležité je vyhledat včas pomoc a správnou léčbu a naučit se s nemocí žít. To dá člověku sílu poprat se se svým osudem. Svým klientům radím otevřeně mluvit o svých pocitech a dát velký prostor relaxaci. Pomůže zvládnout stres, který je častým spouštěčem či eskalátorem nemoci,“ doplňuje Marta Boučková.
AUDIO: Lupénka ničí tělo i vztahy, co s tím, odpovídá psycholožka Marta Boučková.
Biologická léčba změnila Simoně život
Simona Jizbová bojuje s lupénkou od puberty. Po desetiletích trápení, kdy měla svědivá rudá ložiska až na 80 % celého těla včetně vlasů, jí potkala zásadní změna. „Bylo to velmi bolestivé a náročné období. Kůže byla rozpraskaná do krve a velmi mě svědila. Kvůli nemoci jsem měla zničené oblečení
i ložní prádlo. Obtížné bylo zbavit se šupin ve vlasech. Večer jsem potřela hlavu mastí a nechala
přes noc pod igelitem působit. Ráno jsem si musela šupiny vyškrábat a vyčesat a minimálně 10x umýt hlavu, někdy i jarem na nádobí, aby mastnota z vlasů pustila. Ráda jsem na to vše zapomněla posledních 5 let, kdy mám biologickou léčbu,” říká žena, do které by dnes nikdo neřekl, že se téměř tři desetiletí potýká se závažnými zdravotními problémy.