Lupy a zánět

Lupy jsou nejrozšířenější onemocnění pokožky hlavy. Existují speciální šampóny určené proti lupům. Léčbu je vhodné kombinovat s pestrou stravou bohatou na vitamíny, zejména vitamin B a na potraviny bohaté na aminokyseliny, beta karoten, seleny a fluor. Tvorbu lupů můžeme ovlivnit správným mytím a používáním kvalitních přípravků.

 

Při dlouhodobém problému můžeme použít šampony s přídavkem látek s účinkem pro snížení tvorby lupů (selen, zinek).  Výborným přírodním prostředkem je extrakt z aloe vera anebo tea tree oleje, které mají protiplísňové účinky. Z přípravků z lékárny můžete sáhnout po výrobcích, které obsahují účinné látky klimbazol , pirocton olamin  a i ketokonazol.

 

Citrónová šťáva zabraňuje šupinatění kůže a snižuje tvorbu lupů. Šťávu z jednoho citrónu přecedíme  a vlijeme do  litru vlažné převařené vody. Po umytí vlasy opláchneme, jemně osušíme a necháme volně uschnout. Dalším receptem je nálev z rozmarýnu, kterým si ženy v minulosti oplachovaly vlasy. Dobře poslouží ale i borová voda před umytím vlasů. Než si umyjeme vlasy šamponem, mírně je navlhčíme, masírujeme kůži a opláchneme teplou vodou.

 

Seborrhoická dermatitida

 

Tento kožní zánět se jeví jako plošky suché nebo mastné šupinkovaté kůže a zarudnutí ve vlasech, na obličeji, v podpaží atd. Seborrhoea není kvasinková infekce, ale plísně toto onemocnění často komplikují. K odstranění příznaků se používají přípravky s protizánětlivým účinkem jako jsou deriváty kortikoidů či fungicidních prostředků pro léčbu plísňové infekce. Hydratační krémy většinou jen odstraní hrubé šupiny, ale zhorší začervenání. V lékárnách jsou dále k zakoupení šampony s přídavkem dehtu, kyseliny salicylové, zinku, sulfidu selenu či ketokonazolu 1 – 2%. Jejich používaní je však časově omezeno, zpravidla jednou či dvakrát týdně.
Vhodnou léčbu stanoví dermatolog. Většinou je léčba jen dočasně úspěšná a projevy dermatitidy se po čase vrací..

 

Nejčastějším projevem lupů je svědění vlasové pokožky, vyvarujte se proto častému „drbání“, které stav ještě zhoršuje. Častou chybou je přílišné kartáčování s cílem „dostat lupy z vlasů pryč“. Tím  pokožku ještě více podráždíme. Nevhodné jsou i diety a stres! K většímu výskytu lupů dochází na podzim a v zimě. To je způsobené střídáním teplot a přechodem z chladných do teplých místností.

 

Mastné lupy: Pokud se lupy vyskytují na mastné a svědivé pokožce hlavy, doporučuje se používat šampón a kondicionér se silnými protiplísňovými a antibakteriálními účinky. Lupy jsou větší, ulpívají  na pokožce než na oblečení. V počátku je možné použít vhodnou kosmetikou, pokud však problém neustoupí  navštivte lékaře.

 

Suché lupy: Tento typ lupů vytváří drobné šupinky, které jsou vidět na vlasech anebo na oblečení. Pokožka může být suchá, svědivá a podrážděná. Na pokožce se mohou objevit začervenálá místa. Lupy odstraníte používáním vhodné kosmetiky s obsahem uklidňujících a hydratačních látek. Problém je pravděpodobně způsoben nevhodnou péčí o pokožku hlavy.

 

Pokožku před vysušením ochráníme dostatečným množstvím tekutin. Do jídelníčku zařadíme především zeleninu a také zdroje bohaté na  aminokyseliny – ryby, vejce, semínka atd. Pokud jsou šupinky na hlavě provázeny začervenáním a mastnou šupinkovatou pokožkou na obličeji, v obočí a na řasách, může jít o jiný problém  než jsou lupy. Je proto lepší kontaktovat lékaře.

 

Kožní lékařka Andrea Vocilková ve své ordinaci často řeší potíže vlasové pokožky. Jaká má pro nás řešení: To už sama prozradí. Rozhovor si poslechněte ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář